محافظت از پـوسـت به سبکـ پاکـ‌نـهـادان (قسمت اول )

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

وظایف پوست:

پوست انسان وظایف گسترده‌ای دارد که مهم‌ترین آنها محافظت از ورود میکروب‌ها به داخل بدن است، وظیفه مهم بعدی پوست، تنظیم حرارت بدن و دفع مواد زائد از آن است، با توجه به اینکه گسترده ترین حس پنج گانه انسان، حس لامسه است، پوست انسان شرایط خاصی دارد که باید از آنها به بهترین شکل ممکن محافظت کنیم. 

همانطور که در بالا  اشاره کردیم پوست انسان با عرق کردن باعث خنک سازی بدن و برگرداندن حرارت آن به شرایط طبیعی می‌شود، طبیعتاً اطلاع دارید دمای بدن در شرایط استاندارد بین 37 تا 38 درجه سانتی گراد است و پوست انسان با تعریق سعی می‌کند این اتفاق همیشه برقرار باشد، عرق کردن بدن انسان امری بسیار طبیعی است ولی شرایط پس از تعریق بدن برای انسان سخت می‌شود، شرایطی مانند بوی نامطبوع و چسبندگی پوست که به شدت اذیت کننده است.

شاید برای شما سوال به وجود بیاید که عرق چیست و چگونه روی بدن پدیدار می‌شود؟!  مواد زائد بدن با حل شدن در آب به وسیله غده‌های مخصوص عرق در زیر پوست از محافظ سطح پوست خارج می‌شوند و روی پوست برای خنک‌سازی بدن قرار می‌گیرند.

وقتی انسان گرمش می‌شود بدن او تعریق می‌کند، عرق در واقع وقتی به سطح پوست می‌رسد بدون بو است ولی میکروب‌های موجود در سطح پوست باعث بدبو شدن عرق می‌شوند که به بوی بدن معروف است. ولی بعضی از بوهای بدن انسان مربوط به عرق کردن نیست به طور مثال بعد از خوردن بعضی از غذاهای مثل سیر، دهان انسان برای مدتی بوی سیر می‌دهد و یا کسی که چرک در گلو و یا دندان خراب شده‌ای دارد ممکن است بوی بد دهان داشته باشد. البته بعضی افراد بوی خاصی زیر بغل دارند که تا حدی طبیعی بوده و مربوط به خصوصیات بدنی شخص می‌باشد، همانطور مقدار عرق کردن از شخص تا شخص دیگر متفاوت است. 

جالب است بدانید فعالیت غدد عرق‌زا در سنین بلوغ فوق‌العاده زیاد می‌شوند و با ورزش، گرمی هوا، پوشیدن لباس‌های ضخیم، خستگی، عصبانیت، نگرانی، هیجان و حتی خجالت ارتباط دارد. لازم به یادآوری است که بعضی افراد بوی عرق بدن خود را احساس نکرده و یا به آن عادت می‌کنند در حالی که دیگران از آن به سختی رنج می‎برند و به معنای واقعی اذیت می‌شوند و حتی گاهی غیر قابل تحمل می‌شوند.

با توجه به اینکه در نتیجه فعالیت غدد عرق زا و رعایت نکردن نظافت شخصی و استحمام نکردن به موقع، علاوه بر زیادتر شدن بوی ناراحت کننده بدن، شرایط مناسبی برای فعالیت میکروب‌های بیماریزای مختلف آماده می گردد لذا اهمیت استحمام و نظافت و بهداشت پوست از این طریق روشن می‌شود.