محافـظـت از پـوسـت به سبکـ پاکـ ‌نـهـادان ( قسمت سوم )

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

انواع پوست انسان 

ما در مجموعه پاک نهادان با هدف ارتقای سطح بهداشت خانواده و آموزش رعایت اصول آرایشی، سعی می‌کنیم روز به روز با ارائه جدیدترین اتود آرایشی و بهداشتی که مطابق با مجله ها و سایت‌های معتبر جهانی است، شرایط را به گونه‌ای رقم بزنیم که بتوانیم پاسخ همراهی و اعتماد شما به خانواده بزرگ پاک نهادان را دهیم. 

همانطور که اطلاع دارید توجه به تغییرات رنگ پوست عامل اصلی در جلوگیری از بیماری‌های درونی است و عامل مهم دیگر شناخت نوع پوست شماست. در اکثر موارد پوست افراد را می‌توان به چهار دسته متفاوت تقسیم کرد. هر نوع پوستی مراقبت‌های خاص خود را می‌طلبد. مراقبت‌هایی که کار سختی نیز نیست و انجام آن به شادابی و چروک و پیر نشدن آن کمک می‌کند.

پوست یكی از بزرگترین محافظ‌های بدن در مقابل عوامل بیماری‌زا است و سد محکمی در مقابل باکتری‌ها و مواد مضر محیط بیرونی است اما در صورت بی‌توجهی، کارکرد حفاظتی آن کاهش می‌یابد.

به گزارش تیم پاک نهادان  و به نقل از بخش سلامت وب‌سایت یاهو، پوست، آينه تمام‌ نمای بيماری‌های داخلی است و اين بيماری‌‌ها مشکلات خودشان را روی پوست نمايان می‌‌کنند. از این رو توجه به تغییرات رنگ پوست عامل اصلی در جلوگیری از بیماری‌های درونی است و عامل مهم دیگر شناخت نوع پوست شماست. در اکثر موارد پوست افراد را می‌توان به چهار دسته متفاوت تقسیم کرد. هر نوع پوستی مراقبت‌های خاص خود را می طلبد. مراقبت‌هایی که کار سختی نیز نیست و انجام آن به شادابی و چروک و پیر نشدن آن کمک می‌کند. انواع پوست را به چرب، خشک، معمولی و ترکیبی (مختلط) تقسیم‌بندی می‌کنند.

برای تعيين نوع پوست، صبح که از خواب بيدار مي‌شويد دستمال خشکی را روی پوست صورت‌تان بکشيد. اگر دستمال چرب شد، پوست‌تان چرب است. اگر روغن و چربی فقط در قسمت وسط دستمال جمع شد پوست‌تان ترکيبی یا مختلط است و اگر روی دستمال چربی دیده نشد پوست‌تان یا خشک است یا معمولی، اگر بعد از کشيدن دستمال بر صورت‌تان احساس کردید پوست‌تان کشيده و خشک شد، پوست‌تان خشک است و اگر پوست صاف است و انعطاف خود را دارد پوست‌تان از نوع معمولی است.

 

 پوست معمولی

پوست معمولی بهترین نوع پوست است و همه آرزوی داشتن آن را دارند. نرم ولطيف، با کشيدگی طبيعی با منافذ ریز که به سختی قابل رویت هستند، بدون لکه و قسمت‌های ناجور وتکه تکه. پوست طبيعی، ظاهری صاف، نرم، ارتجاعی و هموار دارد که نه چرب است و نه خشک.

پوست معمولی گرچه به نوبه خود سالم است ولی احتياج به مراقبت دارد، هرگونه اهمال و غفلت از اصول مراقبت پوست، با پا به سن گذاشتن منجر به چروکيدگی می‌شود. بهترین راه مراقبت از آن هم استفاده از کرم‌های ضد آفتاب و گاهی استفاده از لوسیون‌های تقویت کننده و البته دقت در رژیم غذایی است.

پوست چرب

در این نوع پوست، منافذ درشتي ديده مي‌شود و این نوع پوست گرایش به کلفت و زمخت شدن بافت دارد. این نوع پوست داراي غدد چربی بسيار فعالی است که موجب توليد روغن و چربی بيش از حد می‌شود و به پوست ظاهری براق و چرب و روغندار مي‌دهد. پوست‌های چرب، جوش و لکه جوش‌های سرسياه و سفيد دیده می‌شود.

با نگه داری و مراقبت صحيح از پوست‌های چرب می‌توان آن را تميز نگه داشت و چربی اضافی آن را تحت کنترل نگه داشت و داراي چهره‌ایی صاف و تميز شد. استفاده از صابون‌های چربی بر و شست‌و‌شوی دو تا سه بار در روز بوسیله صابون و آب ولرم و یا کمی داغ و همچنین زدن محلول‌های موضعی مانند “کلیندامایسین” بهترین روش برای مراقبت از پوست‌های چرب است.

پوست خشک

برخلاف پوست‌های چرب، پوست خشک فاقد ترشح چربی است و یا غدد چربی آن بسیار کم کار است. اين ويژگي باعث سفتي و پوسته پوسته وخشک و شکننده شدن پوست مي‌شود و رنگ چهره، خشک و کدر به نظر مي‌آيد. خشکی پوست با تابش نور خورشيد، باد، بالا بودن دمای هوا، برخورد با تهویه مطبوع، کمبود مصرف آب و استفاده از صابون‌های تند و شيميایی بيشتر می‌شود. مراقبت صحيح و استفاده صحيح از محصولات می‌تواند پوست خشک را مرطوب و هيدراته کرده و جان دهد و ميزان انعطاف و رطوبت آن را بالا ببرد. همچنین استفاده از صابون‌های مخصوص پوست‌های خشک و استفاده از کرم ضد آفتاب و کرم‌های مرطوب کننده پوست راه حل خوبی برای نگهداری از پوست‌های خشک است.

 

پوست ترکيبی (مختلط)

اغلب افراد، پوست ترکيبی دارند. بدين مفهوم که بخشی از پوست‌شان چرب و بخشی خشك است، به طور معمول نواحی پيشانی، بينی و چانه چرب و نواحی گونه، دور چشم و دور دهان خشک هستند. مراقبت از پوست و استفاده صحيح از محصولات و فراورده‌ها کمک می‌کند تا نواحی خشک را مرطوب و همچنين چربی نواحی روغنی را کنترل کنيد تا پوستی متعادل داشته باشيد. نگهداری از این گونه پوست‌ها تلاش بیشتری می‌طلبد زیرا باید حواس‌تان همزمان به دوبخش مجزای پوست باشد. مراجعه به پزشک پوست و به کارگیری راهنمایی پزشک بهترین روش برای نگه داری از پوست‌های مختلط و ترکیبی است.