خـانـه تـکـانـی اصـولـی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

خـانـه تـکـانـی اصـولـی

مجموعه پاک نهادان به منظور ارتقای سطح بهداشت فردی و خانواده از امروز اقدام به ارائه مقالات تکمیلی در راستای نظافت و شیوه‌های استاندارد انجام‌دهی آن می‌کند، ما در تیم تحریریه این مجموعه با بررسی مشکلات و معضلات روز جامعه سعی می‌کنیم بهترین و مفیدترین اطلاعات بهداشتی را در اختیار شما  عزیزان قرار دهیم.

پاک نهادان به شما تذکر می‌دهد هنگام خانه تکانی مراقب سلامتی‌تان باشید!

خانواده‌های ایرانی با توجه به اهمیت ویژه‌ای که به بحث نظافت می‌دهند معمولاً در انتهای تابستان که 6ماهه اول سال است و بیشتر در اسفند که پایان 6ماهه دوم سال است شست‌وشو به پیشواز بهار و سال جدید می‌روند.

با استشمام بوی بهار و نزدیک شدن به عید و شروع سال جدید، نظافت مفهوم تازه‌ای پیدا می‌‌کند، خانه تکانی عید و نظافت منزل و نظافت محل کار از روزهای میانی اسفندماه آغاز شده و همه دراین فعالیت سهیم می‌شوند. یکی شیشه‌ها را نظافت می‌‌کند، یکی کابینت‌ها را سر و سامان می‌‌دهد و دیگری در حال شستن پرده‌هاست و همیشه، مواد شوینده و نظافتی، پای ثابت خانه تکانی است. دقیقاً در همین روزها هم، آمار مسمومیت با مواد شیمیایی بالا می‌رود. خیلی‌ها هم به دلیل رعایت نکردن اصول اولیه دراستفاده ازاین مواد، دچار مشکلاتی از قبیل اختلالات تنفسی می‌شوند.

با مصاحبه‌ای که همکاران ما در مجموعه پاک نهادان با تنی چند از پزشکان و متخصصان گوش، حلق و بینی داشتند، به نتایج جالبی دست یافتیم که شما را در ادامه با آن آشنا می‌کنیم..

 سؤال) آیا خانه تکانی و نظافت منزل یا محل کار می‌تواند موجب مریضی شود؟

هر كاری که اصولی انجام نشود، می‌‌تواند به جسم و روان آسیب‌ برساند، همانند همین خانه‌ تكانی و نظافت منزل و محل کار.

ما در این مقاله می‌‌خواهیم درباره آسیب‌های ناشی از استنشاق مواد شوینده صحبت كنیم وگرنه آسیب‌های دیگر ازقبیل:

دردهای عضلانی، حساسیت‌های پوستی و... هم در اسفندماه شایع می‌‌شود. آسیب‌های تنفسی و مخصوصاً صدمه به حنجره، به‌ دلیل استفاده‌ی بی رویه و عدم رعایت نکات ایمنی دربه کارگیری مواد سفیدکننده و پاک‌کننده‌های شیمیایی در اسفندماه شایع‌تر ازهمیشه است.

در نظافت منزل و خانه تکانی آخر هر سال، همیشه باخیل عظیمی ‌از بیماران مواجه هستیم که دراثر استنشاق بوی این مواد ( که می‌تواند تحریکات و آسیب‌های جدی و خطرناکی را برای حنجره به دنبال داشته باشد) با گرفتگی صدا و اختلال در تنفس، برای درمان  این مشکل به درمانگاه مراجعه می‌‌کنند.

 سؤال)  یک باور عامیانه وجود دارد، مبنی براینکه پس از کار با مواد شوینده، یک لیوان شیر بنوشید. این باور تا چه حد صحیح است؟

از بابت پیشگیری از عارضه‌ای که برای حنجره و ریه ایجاد می‌ شود، باورغلطی است؛ اما مصرف شیر، اصولاً هر زمانی که مسمومیت با مواد شیمیایی به‌ دلیل خوردن این مواد وجود داشته باشد، مناسب به نظر می‌‌رسد.

با این حساب، خوردن شیر را در این روزها توصیه می‌‌کنیم، چرا که مواد شوینده‌ای نظیر وایتکس، علاوه بر آسیب‌های ریه و حنجره، می‌توانند باعث بروز مسمومیت‌های داخلی هم شوند. 

 

 

 سؤال) به نظر شما طرز استفاده صحیح از موادشوینده برای این که کمترین آسیب به مصرف کنندگان وارد شود، چیست؟ 

بدترین نوع استفاده ازمواد پاک‌کننده و شوینده، مخلوط این مواد با آب گرم و یا استفاده بیش از حد، در محیط‌های سرپوشیده و بسته است که در آن بخار آب وجود دارد. 

بیماران تنفسی، بیشترین عارضه را بعد از استفاده از این پاک کننده‌ها درحمام داشته‌اند و ایجاد بخار توسط  موادشوینده و استنشاق آن برای افراد مشکل‌ساز شده است.

 سؤال) استفاده از ماسک‌ها چه میزان مؤثر است؟

باید بگوییم که متأستفانه ماسک‌هایی که ما در اختیار داریم چندان کارآمد نیستند، چرا که ذرات موادشیمیایی موجود، به راحتی از این ماسک‌ها عبور می‌ کنند و افرادی که از این قبیل ماسک‌ها استفاده می‌کنند چاره‌ای جز تنفس در آن شرایط ندارند.

بنابراین اگر بخواهیم از ماسک کارآمدی استفاده کنیم، باید بگوییم که فقط ماسک‌هایی که درجنگ‌های شیمیایی استفاده می‌‌شوند، مناسب هستند! اما ماسک‌هایی را هم  که در بازار وجود دارد، صددرصد نفی نمی‌ کنیم، چون هرچند کم اما باز هم، نمی‌توانند بی‌تأثیر باشند.

 سؤال) خطرناک ترین  مواد شوینده  و پاک‌کننده کدامند؟

طبیعتاً مواد پاک‌کننده‌ای که می‌ توانند در نظافت منزل و محل کار شما آسیب رسان باشند، انواعی هستند که ایجاد گاز یا بخار می‌کنند. حتی بدنیست به عنوان یادآوری از حساسیت بیش از حد افرادی که آسم دارند، نسبت به اسپری‌ها صحبت کنیم، چراکه قرارگرفتن در معرض این مواد شیمیایی، دربرخی از موارد عوارض بسیار شدیدی را در این افراد نشان داده است.

مجموعه پاک نهادان به خانواده‌های عزیز ایرانی پیشنهاد می‌کند همانطور که برای تعمیر ماشین خود به تعمیرگاه، درمان خود به درمانگاه و... به متخصص امر مراجعه می‌کنند، برای نظافت محل کار و منزل خود از شرکت‌های خدماتی و نظافتی استفاده کنند تا کمترین آسیب را با بیشترین کیفیت تجربه کنند.