داروهایی که قبل از ورزش نباید مصرف کرد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

 

مصرف دارو در طول شبانه روز با توجه به تجویز پزشک مشکلی ندارد و می‌توان حتی در طول روز به فعالیت‌های ورزشی مناسب با سلامت جسمانی بدن ادامه داد. اما در این میان برخی از داروها وجود دارند که نباید قبل از انجام ورزش مصرف شوند یا بهتر بگوییم با مصرف این داروها نمی‌توان بلافاصله فعالیت بدنی انجام داد. یکی از گروه‌های دارویی، داروهای ضد افسردگی است. این داروها چون سبب بروز خواب و تغییر در رفتار و هوشیاری فرد می‌شوند لذا نباید قبل از ورزش کردن آن‌ها را مصرف نمود به خصوص ورزش‌ها تخصصی و بدنسازی. بیمارانی که دچار مشکلات میگرن و یا فشار خون و بیماری‌های قلبی هستند باید داروهای گروه بتا را مصرف نمایند‌. این داروها سبب کندی ضربان قلب خواهد شد در صورتی که پس از مصرف این قبیل داروها، بیمار فعالیت ورزشی داشته باشد، عملا بدن او دچار مبارزه خواهد شد و ضربان قلب او به شدت نامتعادل می‌گردد.

اغلب داروها به دلیل حساسیتی که ایجاد می‌کنند و یا به دلیل خواب‌آور بودن، نباید در فاصله زمانی کوتاه قبل از ورزش مصرف شوند. ما در این مقاله این قبیل داروها را به شما معرفی خواهیم کرد.

 

1) داروهای ضد افسردگی

این دسته از داروها که مانند بسیاری از داروهای دیگر خواب‌آور هستند، باعث ایجاد تغییرات شیمیایی در مغز شده و سبب ثبات و بهبود خلق و خوی، خستگی و خواب‌آلودگی به ویژه در طول چند هفته اول مصرف می‌گردد و پیشنهاد می‌شود قبل از ورزش استفاده نشوند.

می‌توانید از پزشکتان بخواهید دارویی تجویز کند که وزنتان را افزایش ندهد (از عوارض جانبی برخی داروهای ضد افسردگی افزایش وزن است) تا مجبور به انجام ورزش زیاد نشوید، یا اینکه بخواهید داروهایی جایگزین را تجویز کند.

 

2) مسدودکننده‌های گروه بتا   (Beta blockers)

از داروهای مسدودکننده گروه بتا موقع ورزش کردن خودداری کنید. این گروه از داروها برای درمان بیماری‌هایی مانند فشار خون بالا استفاده می‌شوند. همچنین برای مشکلاتی مانند گلوکوم (آب سیاه چشم)، میگرن و یا بیماری قلبی تجویز می‌شوند. این دسته از داروها، ضربان قلب را کاهش می‌دهند، در حالی که ورزش موجب افزایش ضربان قلب خواهد شد. این تداخل باعث خستگی و ناتوانی سریع بدن می‌شود. اگر ناچار به ورزش کردن هستید از پزشک خود بخواهید از داروهای جایگزین استفاده کند.

 

3) داروهای ضد درد

داروهای ضد درد نیز جزء داروهایی هستند که نباید قبل از ورزش استفاده شوند. داروهای ضد درد اصلی شامل دو نوع زیر هستند:

الف) استامینوفن که برای کاهش درد استفاده می‌شود.

ب) ایبوپروفن که برای کاهش درد و تسکین ورم و التهاب مصرف می‌شود.

داروهای ضد درد و ضد التهاب دیگری از قبیل موترین، آسپیرین و ناپروکسن نیز وجود دارند که در صورت تداخل با ورزش، باعث احتباس مایعات به خصوص در قسمت فوقانی کلیه می‌شوند که خود باعث فشار آمدن به سیستم قلبی عروقی می‌گردد.

 

4) آنتی‌هیستامین‌ها

خواب‌آلودگی از عوارض جانبی آنتی‌هیستامین‌ها، مخصوصا انواع قدیمی مانند بنادریل و کلرتریپلون است. این داروها منجر به جلوگیری از تولید هیستامین از سلول‌های ایمنی بدن در تماس با آلرژن‌ها می‌شود. آلرژن‌ها موادی هستند که باعث ایجاد آلرژی یا حساسیت می‌گردند، مانند میوه‌هایی مثل خربزه و گوجه‌فرنگی، برخی داروها ، گرده گل‌ها و ....

اگر در هنگام ورزش مثلا دویدن از این داروها استفاده کنید، موجب کاهش هوشیاری، قدم برداشتن نادرست، زمین خوردن و در نهایت جراحت می‌شود.

 

داروهای آنتی هیستامین جدیدتری در داروخانه‌ها وجود دارد، از جمله Claritin  , Alegra  و  Reactin  که مانند داروهای قدیمی تا این حد خواب‌آور نیستند. با این حال اگر ترجیح می‌دهید از همان داروهای قدیمی استفاده کنید، با فاصله زمانی بیشتری از زمان ورزش کردن، آن‌ها را مصرف کنید.