تمیز کردن لکه شمع

برای تمیز کردن لکه شمع بر روی چوب، با سشوار آن را نرم کنيد.

لکه شمع را از روی رومیزی، زیربشقابی و دستمال سفره  را به روش زیرپاک کنید.

وسایل مورد نیاز:

    اتو بخار معمولی

    چند عدد پاکت میوه (قهوه‌ای)

    چند تکه یا یک بسته یخ

ابتدا صبر کنید موم سرد و سفت شود. سپس تکه‌های یخ یا یک بسته یخ را روی موم قرار دهید. یخ باعث می‌شود موم شکننده شده، تراشیدن آن راحت تر شود.

با چاقو ، موم ترد شده را بتراشید. دقت کنید چاقو دندانه دار نباشد چون به پارچه آسیب می رساند . برای تراشیدن، به جای چاقو می‌توانید از یک شئ محکم و نازک مانند کاردک پلاستیکی یا کارت اعتباری استفاده کنید.

 

حالا از پاکت میوه استفاده کنید. یک برگ از آن را زیر پارچه و برگ دیگر را روی موم قرار دهید.

 

درجه اتو را روی متوسط یا کمی بالاتر قرار دهید طوری که پارچه نسوزد. این میزان به جنس پارچه و تشخیص شما بستگی دارد.

 

اتو را روی پاکت بگذارید تا موم جذب آن شود. این مرحله را با یک پاکت جدید تکرار کنید تا کل موم جذب شود. پاکت‌ها را بعد از سرد شدن دور بیندازید.

برای نتیجه بهتر، بلافاصله بعد از این مرحله پارچه را بشویید.

 

روش هایی برای پاک کردن لکه شمع از روی سطوح مختلف

لکه شمع بر روی فرش و موکت: بهترين زمان براي پاک کردن هر نوع لکه، وقتی ست که در همان لحظه ايجاد شده و مواد تشکيل دهنده آن، هنوز تازه مانده است. در مورد پارافين شمع نيز اين موضوع صدق می کند اگر پارافين آب شده شمع بر روی جسمی به خصوص سطوح بافت دار مانند فرش و موکت ریخته شد، بلافاصله پارافين را در حالت نرم با دقت و به وسيله قاشق از روی سطح برداشته و برای پاک کردن آثار آن اقدام کنيد.

اگر شما با پارافين جامد بر روی سطوح ياد شده مواجه شديد، مانند روش فوق ابتدا با جسمی نوک تيز مانند چاقو و يا حتی ناخن، پارافين سفت شده را برداشته سپس کاغذ قهوه ای و يا دستمال کاغذی حوله ای بزرگی را تا کرده و بر روی لکه حاصل از پارافين قرار دهيد. حال اتو را بر روی درجه گرم تنظيم کرده و بر روی سطح کاغذ، چندين بار حرکت دهيد.

 

حرارت اتو، پارافين های باقی مانده در ميان بافت ها را آب کرده و جذب کاغذ می کند. اين کار را با کاغذها و يا دستمال های ديگری چندين بار تکرار کنيد تا ديگر اثری از چربي حاصل از پارافين باقی نماند.

نکته: اگر شمع رنگی بود با ريختن پارافين آن نيز لکه اي رنگی می شود، برای پاک کردن آثار رنگی لکه از تينر استفاده کنيد پارچه ای را به تينر آغشته کرده و به حالت ضربه ای بر روي لکه آنقدر بزنيد تا پاک شود.

 

لکه شمع بر روی چوب: ابتدا با گرمای سشوار آن را نرم کنيد. هنگامی که پارافين ذوب شد، با پارچه ای تميز، پارافين های اضافی را برداشته و در پايان با مالش پارچه ای آغشته به محلول پوليش و کمی سرکه بر روی آن منطقه، آثار باقی مانده را از بين ببريد.

 

لکه شمع بر روي شمعدان ها: شمعدان فلزی را در يخچال و يا در فريزر قرار داده و به محض سخت شدن پارافين، آن را به راحتي بکنيد ولي در مورد شمعدان هاي بلور و کريستال، از آنجا که معمولا امکان استفاده از سرما و گرما وجود ندارد، پنبه ای را به الکل صنعتی آغشته کرده و بر روی شمعدان بماليد بعد با پارچه تميز آثار باقی مانده را از بين ببريد.

 

لکه شمع بر روي پارچه و لباس: بايد از کاغذ قهوه ای و يا دستمال حوله ای استفاده کنيد. به اين ترتيب که دو کاغذ و يا دو دستمال حوله ای تا شده را در زير و روی پارچه در محل لکه بگذاريد سپس با قرار دادن اتوی گرم بر روی يکی از کاغذها و يا دستمال ها در يک طرف لکه، سبب آب شدن پارافين باقی مانده و جذب آن توسط کاغذها و يا دستمال ها شويد. اين کار را با تعويض دستمال ها و يا کاغذها آنقدر تکرار کنيد تا ديگر اثری از لکه چربی حاصل از شمع باقی نماند.

 

نکته: در صورتی که رنگ حاصل از پارافين رنگي شمع بر روي پارچه يا لباس باقی ماند، از الکل صنعتی استفاده کنيد. برای اين منظور، ابتدا پارچه اي را به کمی الکل آغشته کرده سپس به يکی از درزهای داخلی لباس بماليد. اگر پارچه عکس العمل خاصی نسبت به الکل نشان نداد، اين روش برای لباس مورد نظر شما کاربردی است و در غير اين صورت اين کار را به خشکشويی بسپاريد. حال در صورتی که پس از امتحان فوق امکان استفاده از الکل وجود داشت، در زير لکه، پارچه ای نخی و سفيد رنگ قرار داده و با آغشته کردن گوشه ای از پارچه ديگری به الکل صنعتی، آن را با ضرباتی آرام با لکه تماس داده و به اين ترتيب رنگ پارافين را به پارچه سفيد زيرين منتقل کنيد.

 

لکه شمع بر روی کفپوش پارکت: پارافين ريخته شده را با تکه ای از يخ، سفت کرده و سپس با جسمی نوک تيز، پارافين جامد شده را برداريد. مراقب باشيد بر روی کفپوش خطی ايجاد نشود. سپس کمی پوليش مخصوص کفپوش را بر روی سطح کفپوش ماليده و پس از آن با پارچه ای نرم، آثار باقی مانده را تميز کنيد.

 

 

لکه شمع بر روي کاغذ ديواری: پارافين را با قراردادن يخ بر روی آن جامد کرده و پس از کندن توسط جسمی تيز، لکه چربی باقی مانده را به روش اتو و دستمال حوله ای و يا کاغذ قهوه ای انجام دهيد.