اهمیت استفاده از نخ دندان در حین مسواک زدن

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

زمانی که صحبت از مراقبت و رعایت بهداشت دهان و دندان به میان می آید، تنها مسواک زدن کافی نیست. استفاده از تمیزکننده هایی مانند نخ دندان از سوی پزشکان بسیار توصیه می شود. نخ دندان در واقع یک نخ چند رشته‌ای از جنس نایلون یا گاهی تک‌ رشته‌ای از جنس تفلون است که برای تمیز کردن پلاک دندان و موادغذائی باقیمانده به کار می رود.
مسواک تنها نیمی از پلاک های درون دهان را پاک می کند. نخ دندان مناطقی که دسترسی به آنها با مسواک مشکل است را از وجود باقی مانده ی غذا ها تمیز می کند. به خصوص بین دندان ها و زیر خط لثه که محل تجمع پلاک دندان است. همانطور که می دانید اگر پلاک به طور کامل از روی دندان پاک نشود، تبدیل به جرم می شود.
انتخاب نخ دندان بر اساس نیاز و سلیقه فردی انجام می شود. برای خرید نخ دندان با محصولات متنوعی در بازار روبرو هستید:نواری، پایه دار، مومی یا غیرمومی، طعم‌دار دارچینی یا ساده و ... . در حقیقت نوع آن چندان اهمیتی ندارد. با این حال لازم به ذکر است که نخ‌های چندرشته‌ای به اندازه نخ دندان معمولی مفید نیست، چون سطح کوچک آن‌ها باکتری‌ها را مجدداً در تمام دهان پخش می‌کند.
نخ دندان مرجان موجود در شرکت پاک نهادان، مقاوت بالایی در برابر ساییدگی، ریش ریش و پاره شدن دارد. همچنین در صورت مرطوب شدن به آسانی قابل کنترل است. به نرمی بین دندان‌ها می لغزد. از طرفی این محصول با دارا بودن عصاره نعنا، طعم و بوی بسیار خوبی دارد. با طعم تازه و بادوام نعناع، تا ساعت ها نفس را خوشبو نگاه می دارد. نخ دندان مرجان برای مصارف روزانه انتخاب مناسبی است.
به خاطر داشته باشید که بهترین زمان برای استفاده از نخ دندان، بین مسواک زدن است. به این صورت که ابتدا مسواک بزنید سپس از نخ دندان استفاده کرده و سپس دوباره مسواک بزنید. اگر حوصله این کار را ندارید بهتر است اول از نخ دندان استفاده کرده و سپس مسواک بزنید.
هیچ گاه برای تمیز کردن دندان ها از نخ دیگر یا وسایل نوک تیز مثل سنجاق و چوب کبریت استفاده نکنید. با آسیب رساندان به لثه دچار مشکلات جدی خواهید شد.