10 نکته در مورد بهداشت آشپزخانه

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

بهداشت آشپزخانه به هنگام آماده سازی و پخت و پز غذا بسیار مهم است. این مکان، می تواند محلی برای رشد باکتری ها و انگل باشد که در صورت عدم توجه به سلامت محیطی آن، بسیار آسیب زننده خواهد بود.

ممکن است انواع باکتری ها و انگل ها روی پیشخوان آشپزخانه باشند، به گوشت خام و دیگر مواد خوراکی شما بچسبند و آن ها را آلوده کنند. در این مقاله 10 مورد از قوانین بهداشت آشپزخانه را بررسی می کنیم که شاید ساده باشند اما گاهی لزوم رعایت آن ها فراموش می شود. با ما همراه باشید:

1) قبل از لمس مواد غذایی، دست ها را ضد عفونی کنید.

بسیاری از مردم فکر می کنند که مسمویت های غذایی فقط با خوردن غذاهای خارج از خانه به آنها منتقل می شود. در صورتی که نمی توان 100 درصد از بهداشت آشپزخانه خود مطمئن بود. اقداماتی وجود دارد که باید در جهت کاهش خطر، به آنها توجه کرد.

میکروب های می توانند به سرعت و به راحتی از دستان شما به مواد غذایی منتقل شوند. بنابراین قبل از دست زدن به هر نوع ماده غذایی دست ها را بشویید. به خصوص زمانی که گوشت خام را لمس می کنید. حتی وقتی به دیگر ظروف آشپزخانه دست می زنید ممکن است باکتری و انگلی به دستان شما منتقل شده باشد. شستن دست ها به طور قابل توجهی در کاهش میزان گسترش انواع باکتری های مضر مثل سالمونلا و E. coli کمک می کند. 

حداقل به مدت 20 ثانیه دست ها را با آب گرم و صابون شستشو دهید. یا از ژل های شستشوی ضد باکتری موجود در بازار استفاده کنید.

بهداشت آشپزخانه

2) مواد غذایی را به درستی ذخیره کنید.

هنگام نگهداری مواد غذایی پخته شده در یخچال، اطمینان حاصل کنید که دمای آن ها به دمای محیط نزدیک است. قرار دادن مواد غذایی گرم در یخچال، موجب مسمومیت های غذایی می شود.

تمام مواد موجود در یخچال همیشه باید پوشیده باشد. غذاهای حیوانی خام باید در پایین یخچال قرار گیرند. این به این خاطر است که ماهی، گوشت و مرغ خام به راحتی می تواند غذاهای آماده ی دیگری که در یخچال هستند را آلوده کنند.

3) مواد غذایی را کاملا بپزید.

شاید با خود فکر کنید این موارد واضح است. اما بسیاری از افراد به طبخ غذا توجه لازم را ندارند. مواد غذایی می توانند حاوی ویروس ها، باکتری ها و انگل ها باشند. برای خلاص شدن از مسمومیت های غذایی، تمام غذاهای حیوانی را حداقل تا 170 درجه فارنهایت، بپزید.

برای اطمینان از پخت کامل غذاهایی مانند گوشت، سوسیس، مرغ و همبرگر، آنها را ببرید و داخل آن را بررسی کنید. همچنین در مورد غذاهای از پیش تهیه شده، به خاطر داشته باشید که بهتر است آن ها را بیش از یک بار گرم نکنید.

4) هر گز برای یخ زدایی، مواد را روی پیشخوان رها نکنید.

یخ زدایی مواد غذایی باید در یخچال، آب سرد و یا مایکروویو انجام شود. هرگز آنها را روی پیشخوان رها نکنید. اگر بیش از 2 ساعت ماده غذایی یخی در فضای آزاد قرار گیرد، ممکن است دچار مسمومیت غذایی شود. شاید داخل این مواد هنوز یخ زده باشد ولی در این مدت، سطح خارجی آن آب شده و در معرض آلودگی هاست.

دما روی پیشخوان آشپزخانه بین 40  تا 140 درجه فارنهایت است که در این بازه، باکتری های مرگبار به سرعت تکثیر می شوند. بهتر است مواد غذایی را در کمتر از یک ساعت با روش های دیگر یخ زدایی کنید.مرغ و گوشت را داخل آب قرار داده و هر نیم ساعت آب را عوض کنید. اگر عجله دارید از مایکروویو استفاده کنید.

5) پس از آشپزی همه جا را تمیز کنید.

برای تکمیل بهداشت آشپزخانه، پس از پخت و پز حفظ تمیزی بسیار مهم است. اسفنج ها و پارچه هایی که برای پاک کردن اجسام در آشپزخانه استفاده می کنید، ممکن است حامل میکروب و باکتری باشند. پیش از هر کاری، آنها را ضد عفونی …