ترفندها و مراحل تمیز کردن آشپزخانه

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

تمیز کردن آشپزخانه از جمله کارهایی است که گاهی بسیار شوار می شود. اما در هر صورت اجتناب ناپذیر بوده و باید راه حلی برای آن اندیشید. شما می توانید با تقسیم کارها به بخش های کوچک تر، به راحتی آن را مدیریت کنید. برای تمیز کردن آشپزخانه مراحل زیر را دنبال کنید:

1)تمیز کردن اجاق گاز

مشعل اجاق گاز را پاک کنید. هنگام تمیز کردن آشپزخانه شما مجبورید همیشه مشعل گاز را نیز تمیز کنید. معمولا می توان آن را با دست برداشت و با آب گرم و مایع شوینده، تمیز کرد. اگر خیلی چرب شده اند و یا شستن آن ها برایتان خوشایند نیست، آن ها را در ماشین ظرف شویی در کنار باقی ظروف، قرار دهید. برای آن دسته از گازهایی که مشعل آن ها جدا نمی شود، می توان آن ها را با یک اسفنج نرم و یک مایع شستشوی قوی، تمیز کرد.

سطح اجاق گاز را تمیز کنید. در یک سطل کوچک، آب گرم، مایع شستشو و کمی سرکه را مخلوط کنید. سپس یک اسفنج نرم را با این محلول نمدار کرده و سطح روغنی اجاق گاز را تمیز کنید. در مواردی که خیلی کثیف نیست، می توانید از دستمال مرطوب استفاده کنید.

2)تمیز کردن فر

هنگام تمیز کردن آشپزخانه داخل فر، مایکرویو و سولاردام معمولا از دید ما پنهان است و دیر به دیر به یاد تمیز کردن آن می افتیم. به همین خاطر مواد غذایی که به دیواره های این دستگاه ها، چسبیده اند، اغلب سفت شده و به سختی پاک می شوند. در این حالت محلول معجزه آسایی از یک چهارم فنجان نمک، سه چهارم فنجان نوشابه گازدار و یک چهارم فنجان آب گرم می تواند جرم گیر مناسبی برای شما باشد. هر نوع پوشش فلزی و توری که در این دستگاه ها قرار دارد را می توانید یک شبانه روز در این محلول قرار دهید.

برای از بین بردن بوی نا مطبوع می توانید یک لیوان آب، یک قاشق آب لیمو و یک قاشق جوش شیرین را داخل دستگاه قرار دهید. سپس سیستم بوزدایی خودکار را انتخاب کنید.

تمیز کردن آشپزخانه

3)تمیز کردن یخچال و فریزر

تمام مواد غذایی را از آن ها خارج کرده، سپس برای پاک کردن و ضد عفونی کردن آن از یکی از دو محول زیر استفاده کنید:

1-محلول یک لیوان آب و یک دوم لیوان نوشابه گاز دار.

2-محلول آب و سرکه ی سفید

هر کدام از این دو محلول را می توانید در یخچال اسپری کرده  و یا اینکه یک پارچه را با آن نمدار کرده و داخل یخچال را با آن تمیز کنید. برای از بین بردن بوی یخچال یک شیشه نوشابه گاز دار که در آن باز باشد در یخچال قرار دهید. نوشابه گاز دار بوی بد را به خود جذب می کند.

4)تمیز کردن کابینیت

به طور معمول کابینت محل نگه داری ظروف و مواد خوراکی خشک است. همچنین در بخشی از کابینت موادی مثل شکر، قند، ادویه، حبوبات و ... قرار می گیرد. تمام مواد خوراکی را خارج کرده و در ابتدا با جارو برقی با مکش کم، داخل آن را از خرده ریز های خوراکی پاک کنید. سپس برای تمیز کردن گرد از داخل آن، از یک پارچه نمدار استفاده کنید. در صورت وجود لکه های خشک و سفت می توانید به دو قاشق جوش شیرین یک قاشق آب اضافه کرده و یک مایع خمیر مانند درست کنید، سپس با استفاده از این خمیر و یک پارچه، لکه ها را پاک کنید. 

برای سطح کابینت های ام دی اف از یک دستمال نمدار و محلول یک لیوان آب و دو قاشق سرکه سفید استفاده کنید. پارچه ی لطیفی را به این محلول آغشته کرده و با حرکات دورانی سطوح کابینت را پاک کنید.

برای جلا دادن به کابینت های چوبی از جلا دهندهای چوب موجود در بازار کمک بگیرید. یکی از نکات در تمیز کردن آشپزخانه این است که سطوح کابینت هنگام آشپزی تمیز شوند زیرا در صورت گذشت زمان پاک کردن آن ها گاهی دشوار می شود.