چیدمان اتاق کودکمان را چگونه باید باشد؟

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

  

برای حفظ سلامت روان کودک بهتر است به نکاتی که متخصصین روانشناسی اشاره می‌کنند؛ توجه بفرمایید. از جمله این نکات نوع چیدمان و دکوراسیون اتاق فرزندتان می‌باشد. شايد تا به حال به اين موضوع فكر نكرده باشيد كه این مساله چقدر در سلامت روان فرزندتان اثرگذار است. در اینجا به نکاتی در این باره اشاره می‌کنیم.  فراموش نكنيد كودک شما بيشترين زمان را چه براي انجام تكاليف و چه بازي كردن در اين فضا می گذراند. پس نوع فضایی که او در آن به سر می‌برد بسیار در روحیه و خلقیاتش تاثیر دارد. اين اتاق هم مثل ساير فضاها، استانداردهاي تعريف شده‌اي دارد. اكثر پدر و مادرها براي اتاق فرزند دلبندشان به فكر انتخاب رنگي خاص، مبلماني متفاوت و دكوري خيره كننده هستند و گاهی تجملات را مقدم بر اصول اساسی طراحی دکوراسیون مناسب می‌دانند.

 

مواردی که باید در طراحی دکوراسیون اتاق کودک در نظر داشت:

 

1) خرید مبلمان مدولار

مساله مهم در دکوراسیون اتاق یک کودک این است که ‌‌همان‌طور كه كودك به ‌تدريج رشد مي‌كند، بايد وسايل اتاقش هم انعطاف لازم را با توجه به رشد او داشته باشند. به خصوص اگر كودك در سن گذر از كودكي به نوجواني است. پس براي مبلمان اين اتاق دست‌كم عمري دو تا پنج ساله در نظر بگيريد و بعد اقدام به خريد كنيد. اين روزها مبلمان‌هایی در بازار موجود است كه مدولار است و به راحتی مثل يک پازل از هم جدا می شود و مجدد قابل نصب است.

 

2) تشخیص مناسب رنگ ها با نور طبیعی

نور از ارکان بااهمیت برای سلامت و رشد کودک است. فضای اتاق بايد نورگير طبيعي مناسبي داشته باشد. بنابراين براي حضور نور در داخل اتاق انتخاب پرده مناسب بسيار مهم است. پرده‌هاي ضخيم بهتر است حتما آستر داشته باشد تا در طول روز بتوانيد پرده را كنار بزنيد. تشخيص مناسب رنگ‌ها از طريق نور طبيعي روز براي كودك آسان‌تر است. كودكان براي نقاشي كشيدن، انجام تكاليف و ... به نوري مناسب احتياج دارند. پرده‌هاي شيد انتخاب مناسبي براي اين فضاست چون به ‌راحتي مي‌توانيد ميزان عبور نور را به داخل اتاق تنظيم كنيد. در صورتي هم كه انتخاب شما يك پرده پارچه‌اي است، به طبيعي بودن الياف آن بي‌توجه نباشيد تا انعكاس نور از داخل تار و پودش براي‌تان آزاردهنده نباشد. همچنين پنجره اتاق كودك بايد توري داشته باشد تا از ورود حشرات جلوگيري كند.

 

3) انتخاب کاغذ دیواری استاندارد

انتخاب کاغذ دیواری برای اتاق کودک با توجه به تنوعی که در بازار وجود دارد, کار دشواری نیست. هرچند خيلي از رنگ‌هاي جديد و پرطرفدار انتخاب مناسبي براي اتاق كودك نيست. حتي اگر مي‌خواهيد اتاق را كاغذديواري كنيد، در انتخاب نوع آن دقت كنيد. چرا كه كاغذ‌ديواري‌هايي در بازار موجود است كه استاندارد نيست و گرده‌هاي ‌ريزي در فضا پخش مي‌كند كه براي ريه كودك شما مضر است. همچنين هنگام خريد به قابل شست‌و‌شو و حساسيت‌زا نبودن رنگ‌ها و مبلمان توجه كنيد. نوع طرح هم از اهمیت زیادی برخوردار است که فضای آرامش‌بخشی برای کودک ایجاد کند. طرح‌های شلوغ چندان برای این منظور مناسب نیستند. 

 

4) هارمونی رنگی مشخص

رنگ‌هايي مثل ليمويي، سبز ملايم و آبي هم براي مادر و هم براي كودك آرامش‌بخش است. براي ديوارها رنگ‌هاي ملايم انتخاب كنيد؛ چراكه بعضي از رنگ‌ها براي اتاق يك نوزاد يا حتي نوجوان مناسب نيست. اما براي انتخاب رنگ مبلمان گزينه‌هاي بيشتري داريد؛ چون اتاق كودك شما در عين داشتن يك هارموني رنگي مشخص، بايد خوش آب و رنگ هم باشد. رنگ‌هاي شاد و زنده به اتاق كودك جان مي‌بخشد. انتخاب طرح‌هاي كودكانه براي يك ديوار اتاق اولين فكري است كه به ذهن مي‌رسد اما شما به جاي آن مي‌توانيد يك فوم با ضخامت مناسب تهيه كنيد و آن را روي يكي از ديوارهاي ساده اتاق نصب كنيد تا فرزند شما نقاشی هايش را روی آن نصب كند.

 

5) دسته‌بندی وسایل

اتاق هاي پروسيله، ظاهري آشفته دارند و در طولانی مدت آرامش را سلب می‌کنند. يكي از اتاق هايي كه وسايل مختلفي از اسباب بازي گرفته تا لوازم‌التحرير دارد، اتاق كودك است. پس در انتخاب جزييات نهايت دقت را داشته باشيد؛ مثلا تختخوابي تهيه كنيد كه كشو داشته باشد يا قفسه‌هاي مختلفي بخريد كه روي ديوار قابل نصب باشد تا بتوانيد بعضي از وسايل را داخل آن قرار دهيد. با توجه به قد فرزند شما اين قفسه‌ها بايد در ارتفاعي قابل دسترس قرار بگيرد.  

 

6) صندلی مهم تر از میز

ابعاد ميز تحرير با توجه به جثه فرد تعيين مي‌شود. بهترين حالت اين است كه دست‌ها روي ميز قرار بگيرند. به صورتي كه مچ و آرنج در امتداد هم باشد. اگر ارتفاع ميز تحرير كوتاه‌تر از حد استاندارد باشد، دست‌ها آويزان شده و سر و گردن كودك اذيت مي‌شود. بهترين راه حل براي پيدا كردن فضايي مناسب براي قرار دادن ميز تحرير جا‌‌به‌جا كردن ميز است تا زماني كه بهترين زاويه را براي آن پيدا كنيد تا نوري كه به ميز می تابد باعث آزار چشم های كودک‌تان نشود. صندلي پارامتر مهم تری از ميز است. ابعاد صندلي هم متناسب با جثه فرد تعيين مي‌شود.