از خواص ناشناخته چای سبز

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

  

از خواص بسیار عالی آنتی‌اکسیدان‌ها ناآگاه نیستیم. یکی از اموادی که سرشار از آنتی‌اکسیدان است, چای سبز می‌باشد. چای سبز حاوی میزان زیادی آنتی اکسیدان بوده و هممچنین به همراه آن دارای خواص دیورتیک (ادرارآور) و چربی‌سوزی دارد. در این مقاله کمی در خصوص مصرف چای سبز و نحوه صحیح دم کردن صحبت خواهیم کرد.

 

با وجود اینکه تمام خواص این چای مورد بررسی علمی قرار نگرفته است اما همه محققان بر این عقیده‌اند که این چای بسیار مفید است. چای سبز یک نوشیدنی فوق‌العاده است. چای سبز حاوی میزان زیادی آنتی‌اکسیدان بوده و خواص دیورتیک (ادرارآور) و چربی‌سوزی دارد. 

 

چای سبز را مطابق با میل‌تان آماده کنید

طعم چای سبز بسیار بستگی به روشی دارد که شما در تهیه آن به کار می‌بندید. چند عامل تاثیرگذار در دم کشیدن چای سبز هستند از جمله این عوامل باید بدانید که دمای آب و مدت زمان دم کشیدن آن هستند که طعم چای را متفاوت می‌کنند. چایی سبزخورهای قهار معتقدند که چای سبز خوب، طعم قوی دارد اما تلخ نیست. توجه به نکاتی در این زمینه بسیار اهمیت دارد, استفاده از آبی که به اندازه کافی داغ نیست نیز اجازه نمی‌دهد برگ‌ها به خوبی خیس شده و طعم خود را آزاد کنند برعکس یادتان باشد اگرآب بیش از اندازه داغ باشد یا برگ‌های چای سبز بیش از اندازه دم بکشند ممکن است که نوشیدنی‌تان طعم تلخ و نامطلوبی بگیرد.  زمان دم کشیدن ایده‌آل به اندازه برگ‎های چای سبز نیز بستگی دارد. این چای باید با دمای بین 60 تا 85 درجه سانتی‌گراد مصرف شود. بهترین زمان برای دم کشیدن چای سبز نیز بین 1 تا 3 دقیقه است.

 

نتیجه پژوهش‌ها 

نتایج پژوهش‌های متعدد نشان می‌دهد که شیوه آماده کردن چای سبز تأثیر زیادی روی میزان آنتی‌اکسیدان‌های آن دارد. در نتیجه باید به موارد زیر دقت بیشتری داشته باشید:

 

1) دمای آب برای دم کردن چای سبز نیز اهمیت بالایی دارد. این توضیح لازم است که زمانی که آب جوش می‌آید باعث می‌شود تمام کاتچین‌های چای در حداقل زمان ممکن خارج شود. با این حال یادتان باشد هر چه آب داغ‌تر باشد میزان خواص چای که برای بدن لازم است کاهش پیدا می‌کند. آب داغی که از حالت جوش افتاده و اندکی خنک شده است کمتر باعث تجزیه شدن ترکیبات چای مانند اسید گالیک در حین دم کشیدن شده و به این ترتیب خواص آن بهتر حفظ می‌شود.

 

2) لازم است که بعد از جوش آمدن آب بلافاصله از آن برای دم کردن چای سبز استفاده نکنید. 

اندازه و شکل برگ‌های چای سبز از اهمیت بالایی برخوردار است. برگ‌های ریز و کوچک به سرعت دم می‌کشند و برگ‌های بزرگ نیاز به زمان بیشتری دارند تا تمام خواص خود را آزاد کنند.

 

3) معمولاً چای سبز در بازار به دو صورت کیسه‌ای و همچنین انواع فله‌ای آن موجود است. در حالت کلی چای سبز فله‌ای طرفدار بیشتری دارد و از ارزش بالاتری نیز برخوردار است. در این مورد علت‌هایی موجود است از جمله اینکه در تهیه چای فله‌ای از برگ‌های جوان، تکه‌هایی از ساقه گیاه و کمابیش تمام قسمت‌های چای دیده می‌شود. اما چای سبز کیسه‌ای فقط حاوی برگ‌های خرد شده چای است. بنابراین بهتر است انواع فله‌ای چای سبز را انتخاب کنید.

 

سه خاصیت ناشناخته چای سبز

نتایج برخی پژوهش‌ها نشان می‌دهد که این چای خواص ناشناخته و فوق‌العاده ای دارد. این نوشیدنی خواص ضدسرطانی دارد و کاهش‌دهنده استرس و بیماری‌های قلبی است. علاوه بر این 3 خاصیت ویژه دیگری نیز به این چای نسبت می‌دهند:

 

1) چای سبز برای داشتن دندان‌ها و لثه‌های سالم‌تر

محققان در سال 2009 روی وضعیت سلامت دهان و دندان 940 نفر تحقیقاتی انجام دادند. آن‌ها مشاهده کردند افرادی که به طور منظم چای سبز می‌نوشند لثه‌های سالم‌تری نسبت به افرادی که به ندرت از این چای استفاده می‌کنند و یا لب آن نمی‌زنند دارند. هر فنجان چای سبز باعث کاهش عوامل ایجادکننده بیماری‌های دهان و دندان مانند خونریزی لثه و تخریب مینای دندان می‌شود. پس برای داشتن دهانی سالم‌تر حتماً چای سبز میل کنید.

 

2) تاثیر چای سبز بر بهبود عملکرد مغز

به عقیده متخصصان نوشیدن چای سبز باعث محافظت مغز در برابر اثرات مخرب پیری می‌شود. در سال 2006، محققان تأثیر چای سبز را روی 1000 ژاپنی بیش از 70 سال بررسی کردند. البته با وجود این نتایج، به نظر می‌رسد که نمی‌توان به طور قطع در خصوص تأثیر درمانی چای سبز روی بیماری‌ها نظر داد. با این حال متخصصان بر این عقیده‌اند که این چای اثرات پیشگیرانه فوق‌العاده‌ای دارد. آن‌ها مشاهده کردند افرادی که در طول زندگی خود چای سبز مصرف کرده‌اند کمتر دچار مشکلات حافظه و ضعف عمومی عملکرد حافظه خود شده‌اند. محققان مشاهده کردند افرادی که در طول زندگی خود هر هفته بین 4 تا 6 بار چای سبز مصرف کرده‌اند به میزان 38 درصد کمتر در معرض مشکلات دژنراتیو مغزی قرار گرفته‌اند. در واقع این افراد کمتر دچار زوال قدرت عقل شده‌اند. 

 

تاثیر مثبت چای سبز بر پیشگیری از سکته مغزی

لازم است که بعد از جوش آمدن آب بلافاصله از آن برای دم کردن چای سبز استفاده نکنید. آب داغی که از حالت جوش افتاده و اندکی خنک شده است کمتر باعث تجزیه شدن ترکیبات چای مانند اسید گالیک در حین دم کشیدن شده و به این ترتیب خواص آن بهتر حفظ می‌شود. نتایج این پژوهش که روی 195 هزار نفر انجام شده بود نشان می‌دهد که نوشیدن روزانه 3 فنجان چای سبز خطر بروز سکته مغزی را به میزان 21 درصد کاهش می‌دهد. در همان سال 2009، پژوهش دیگری ارتباط بین مصرف چای سبز و تأثیر آن در کاهش چشمگیر سکته مغزی را به اثبات رساند.

 

به طور کلی چای سبز نوشیدنی سالمی محسوب می‌شود. یادتان باشد اگر مدت زمان دم کشیدن چای سبز طولانی شود، طعم آن تلخ شده و میزان کافئین آن بیش از میزان لازم خواهد شد. علاوه بر این، طولانی شدن مدت زمان دم کشیدن خطر آزاد شدن ترکیبات خطرناکی مانند آفت‌کش‌ها یا فلزات سنگین را نیز افزایش می‌دهد. بنابراین بهتر است مدت زمان دم کشیدن چای را کوتاه‌تر کنید.

 

چگونه می‌توان چای سبز را به شیوه‌ای دیگر مصرف کرد؟

اگر می‌خواهید از حداکثر میزان قدرت آنتی‌اکسیدانی فنجان چای سبزتان استفاده کنید می‌توانید به مدت 2 ساعت برگ‌های چای را در آب سرد خیس کنید. در این صورت طعم فوق‌العاده‌ای خواهید چشید. در این صورت نیز از خواص ضروری این نوشیدنی طبیعی بهره ببرید.