نکاتی در ارتباط با زبان بدن 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

زبان بدن به انواع شکل‌های ارتباط غیر کلامی یا رفتاری اشاره می‌کند که یک فرد از طریق رفتارهای فیزیکی خود، بدون آنکه صحبتی بکند با دیگران قادر است، ارتباط برقرار نماید. این رفتارها می‌تواند مربوط به وضعیت و حالات بدنی (محل قرار گرفتن دست‌ها، پاها، نحوه نشستن، ایستادن، راه رفتن، خوابیدن)، ژست‌ها (حالت‌ها، اطوارها، اَداها)، حرکات و اشارات بدنی، جلوه‌های هیجانی صورت و حرکات چشم‌ها باشد.

درزندگی روزمره وقتی با دیگران وارد صحبت نمی شویم با حالات مختلف بدن خود با آن ها ارتباط برقرار می کنیم. نتایج برخی از مطالعات نشان می‌دهد که زبان بدن می تواند گویاتر از کلمات، منظور و احساس را منتقل کند. احساساتی که در طول مذاکرات از اهمیت خاصی برخوردار هستند.

 

ما در زندگی روزمره خود مدام در حال مذاکره هستیم. طرف مذاکره می تواند رییس، همکار، کارکنان یا مشتریان ما باشند. حتی این مذاکرات در فضای خانه هم وجود دارد و بارها پیش آمده است که با خانواده خود بر سر آنچه می خواهیم وارد گفتگو می‌شویم. برقراری یک مذاکره موفق، مهارتی است که با تمرین تکنیک‌های مختلف می‌توان به آن دست پیدا کرد.

 

در زاویه 45 درجه قرار بگیرید 

وقتی در حالت رو در رو و مستقیم هستید، ناخودآگاه نوعی احساس تقابل بین شما و طرف مقابل ایجاد می‌شود. چنانچه خواهان یک مذاکرهساده باشید این وضعیت مشکل‌آفرین می شود. از ساده‌ترین راه‌حل‌ها این است که بدن خود را در زاویه‌ای 45 درجه قرار دهید. چه در حالت ایستاده یا نشسته هستید، شانه های خود را کمی به عقب بکشید.

 

مستقیم نگاه کنید 

در یک جلسه داخل اتاق، به چشم هیچ کس خیره نگاه نکنید. استفاده از صندلی های گردان کمک می کند که حالت بدنی خود را راحت تر تغییر دهید و در وضعیت نگاه کردن مستقیم قرار نگیرید.

 

آینه حرکات بدن طرف مقابل هماهنگ شوید

نتایج یک بررسی نشان داده است که تشابه حالت فیزیکی بدن باعث ایجاد احساس راحتی در بین افراد می شود و فضای توافق را ساده‌تر می کند. البته در استفاده از این تکنیک باید دقت لازم را داشته باشید وگرنه اثر معکوس خواهد داشت! افراد هنگام صحبت با شما بارها حالت بدنی خود را تغییر می‌دهند. پس از تغییر حالت آن‌ها کمی صبر کنید و بعد ماهرانه وضعیت بدن خود را مانند آن‌ها تغییر دهید.

 

سرعت صحبت کردن را تنظیم کنید 

معمولا افرادی که سریع‌تر فکر می کنند، سریع هم صحبت می کنند. آن‌ها جزئیات زیادی در ذهن خود دارند که می خواهند آن را به دیگران انتقال دهند. گاهی اوقات هم ممکن است که افراد به دلایلی مانند استرس یا دیگر موارد نتوانند با سرعت شما صحبت کنند. 

بعضی مواقع سریع‌تر صحبت کردن شما باعث می شود که فرد مقابل نتواند اطلاعاتی را که به او می‌دهید درست پردازش کند. از این‌رو لازم است که ابتدا صحبت کردن افراد را گوش دهید و سرعت خود را با آن‌ها هماهنگ کنید.

 

خمیده بودن علامت بی‌احترامی است 

این علامت می گوید که خسته هستید و علاقه‌ای به جایی که در آن هستید ندارید. شما هرگز به رییس‌تان نمی گویید: « نمی فهمم چرا مجبورم به تو گوش بدهم »، اما اگر خمیده باشید، مجبور نیستید بگویید. 

بدن‌تان آن را برای تان بازگو می کند، با صدایی بلند و به وضوح. از سوی دیگر، خمیده بودن در نتیجه متلاشی شدن بدن‌تان ایجاد می شود و فضای کمتری اشغال می‌کند و قدرت کمتری منعکس می کند.حفظ حالتی خوب حکم بر احترام می دهد و مشارکت هر دو طرف بحث را بالا می برد.

 

ساعت را فراموش کنید 

نگاه به ساعت وقتی که با کسی صحبت می کنید علامتی واضح از بی‌احترامی و غرور است. این حرکت حامل این پیام است که کارهایی بهتر از صحبت کردن با فردی که با او هستید برای انجام دارید و نگران از دست دادن آن‌ها هستید.

 

 

روی خود را از دیگران برگردانید 

سعی کنید به سمت فردی که در حال صحبت است رو کنید و کمی خود را خم کنید گویی که به صحبت‌های آنان گوش فرا می‌دهید. این برای فردی که صحبت می کند نشانه این است که همه توجه و تمرکز شما را به خود معطوف کرده اند.

 

اینجا مدرسه نیست، دست به سینه ننشینید 

دست به سینه یا پاهای روی هم انداخته، تا حدودی موانع فیزیکی هستند که نشان می‌دهند شما پذیرای گفته‌های فرد مقابل نیستید. حتی اگر لبخند بزنید، ممکن است شخص مقابل حس غر زدن دریافت کند. حتی اگر دست به سینه نشستن احساس راحتی بیشتری می‌دهد، تا حد امکان در مقابل انجام چنین کاری مقاومت کنید.

 

بسته نباشید 

دست‌ها و پاهایتان را ضربدری نگذارید، به عبارتی دست به سینه ننشینید و پاهای تان را روی هم نیندازید. بله، دست به سینه نشستن راحت تر است ولی حالت دفاعی به خود می گیرید. به علاوه، این کاری است که خانم‌ها خیلی انجام می‌دهند. 

وقتی دست به سینه می نشینید و پاهای تان را روی هم می اندازید، جمع می شوید که متضاد حالت داشتن قدرت زیاد است. تستوسترون شما به طور خودکار کاهش می یابد و کورتیزول  شما سریعا افزایش می یابد.

 

دست تان را حرکت دهید 

دست‌هایتان را حرکت دهید. بخش بروکا در مغز که به تولید گفتار کمک می کند، وقتی حرف می زنیم و با دست‌هایمان حرکت هایی انجام می دهیم، فعال است. این خبر عالی برای کسانی است که وقتی حرف می زنند از دست های شان استفاده می کنند. این کار در اصل به شما کمک می کند تفکرات واضح تری را شکل دهید.

 

ناهماهنگی بین کلمات و علایم صورت شما 

ناهماهنگی بین کلمات‌تان و علایم صورت‌تان باعث می شود افراد احساس کنند که چیزی درست نیست و به تدریج شک خواهند کرد که شما سعی دارید آنان را گول بزنید؛ حتی اگر دلیل یا چگونگی آن را ندانند. برای مثال، یک لبخند عصبی در حالی که پیشنهادی را در یک مذاکره رد می کنید به گرفتن آن چیزی که می خواهید به شما کمک نخواهد کرد.

 

موهای پریشان نشانه چیست 

بی‌قراری و مرتب کردن موهایتان علامت این است که شما نگران هستید یا انرژی زیادی دارید، اعتماد‌به‌نفس دارید یا حواس‌تان پرت است. ممکن است افراد شما را به عنوان فردی بشناسند که بسیار زیاد به ظاهر خود اهمیت می دهد و توجه زیادی به حرفه خود ندارد.

 

با اقتدار دست بدهید 

سست دست دادن علامت این است که شما قدرت و اعتماد به نفس ندارید، در حالی که دست دادن بسیار قدرتمند را می توان تهاجمی و تلاش برای غلبه تلقی کرد که به همان اندازه بد است. دست دادن خود را با افراد و موقعیت ها سازگار کنید، اما اطمینان حاصل کنید که همیشه محکم دست بدهید.

 

نچسبید 

نزدیک شدن بسیار. اگر خیلی به کسی نزدیک شوید، علامت این است که برای حریم شخصی و درک آن احترام قائل نیستید. این می تواند باعث ناراحتی افراد شود.

 

نکته آخر 

اجتناب از این اشتباهات زبان بدن به شما کمک می کند که ارتباط قوی‌تری در زمینه کاری و شخصی شکل دهید. یادتان باشید برای ایجاد یک ارتباط در وهله اول باید انعطاف پذیر باشید و حواس و تمرکز خود را روی درک خواسته طرف مقابل معطوف کنید. پس از آن باید بتوانید خواستهخود را به بهترین شکل مطرح کنید. اینجا است که زبان بدن نقشی کلیدی در ایفای منظور شما پیدا خواهد کرد.