هنگام عصبانیت چه اتفاقی برای شما رخ می دهد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

هنگام عصبانیت چه اتفاقی برای شما رخ می دهد 

مهارت‌های كنترل عصبانیت را بیاموزید تا استرس را در خود كاهش دهید. یكی از بزرگ‌ترین موانع در راه تحقق موفقیت شخصی و شغلی عصبانیت می‌باشد. وقتی نمی‌توانیم عصبانیت خود را كنترل نماییم از چند جهت دچار آسیب می‌گردیم: عصبانیت توانایی ما را برای خوشحالی از بین می‌برد  زیرا عصبانیت و خوشحالی در تضاد با یكدیگر هستند. عصبانیت موجب خارج شدن روابط خانوادگی و دیگر روابط از مسیر صحیح‌شان می‌گردد. عصبانیت موجب كاهش مهارت‌های اجتماعی، سازش و مصالحه شده و دیگر روابط را نیز در معرض خطر قرار می‌دهد. عصبانیت به معنای از دست دادن كار است، زیرا روابط را نابود می‌كند.

شاید برای بسیاری از ما پیش آمده که وقتی عصبانی هستیم به دیگران گیر می‌دهیم. در این مطلب به علت و درمان گیر دادن در زمان عصبانیت می‌پردازیم.

 

چطور عصبانیت خود را بر سر دیگران خالی نکنیم؟ 

خیلی وقت‌ها برای شما هم پیش آمده که از دست کسی یا در مورد موضوعی ناراحت هستید، اما همان لحظه نتوانستید ناراحتی خود را بروز دهید. در این زمان بسیاری از افراد به محض مواجه با کسی عصبانیت خود را سر او خالی کرده یا بی‌دلیل به موضوعی ساده توجه نشان داده و به اصطلاح عوام الکی گیر می‌دهند.

 

این موضوع در بین زوجین  جوان در سنین اولیه ازدواج  که هنوز با اخلاقیات هم آشنا نیستند یا نمی‌دانند که در برابر رفتار خاص همسرشان چه واکنشی نشان دهند، بیشتر دیده می‌شود. اغلب افراد مشکلات یا خستگی کار و ترافیک را از محیط  بیرون با خود به خانه می‌آورند، خانم خانه از این شکایت می‌کند که همسرش بعد از برگشت به منزل بدون دلیل به موضوعی واکنش نشان داده و عصبانیت خود را سر او خالی می‌کند. این موضوع در خانم‌ها اغلب  به شکل غر زدن و گیر‌دادن‌های کلامی و سوال‌پیچ کردن های بی مورد اتفاق می افتد.

  

باهوش ها کمتر به دیگران گیر می دهند 

روانشناسان و مشاوران خانواده، با بیان اینکه خالی کردن خشم، هیجان‌های عصبی و به اصطلاح گیردادن، ریشه روانشناسی دارد، در این علم یک مکانیسم دفاعی به نام جابه‌جایی وجود دارد که فرد تکانه یا هیجان درونی خود مانند خشم را به دیگری منتقل کرده یا به عبارتی عصبانیت خود را سر او خالی می کند. هر چه فرد خودشناسی و خودآگاهی اش کمتر باشد احتمال استفاده او از این مکانیسم دفاعی بیشتر است، البته این موضوع به هوش هیجانی نیز مرتبط بوده، زیرا یکی از فاکتورهای هوش هیجانی آگاهی ازهیجانات و رصد آن‌ها است.

 

افرادی که هوش هیجانی فعال تری دارند، سرنخ هیجانات خود را می دانند. فردی با هوش هیجانی فعال هنگام عصبانیت می داند که ممکن است هیجان خود را بر روی فرد مقابل یا همسرش تخلیه کند به همین دلیل سعی می کند با راهکار مناسب از انجام این کار اجتناب کند.

  

آتو دست فرد عصبی ندهید  

مشاوران با اشاره به یکی از بهترین راهکارها برای اینکه وقتی عصبانی می شویم کمتر به دیگران گیر بدهیم، بیان می‌کنند: باید سعی کنیم به احساسات و هیجانات خود اشراف داشته باشیم و در این زمان به همسر و سایر اعضای خانواده از احساس خود حرف زده و به آن‌ها بگوییم تا نیم ساعت با من صحبت نکرده و از جملات تحریک کننده که خشم را زیاد می کند استفاده نکرده و مدام من را سوال پیچ نکنید و صبر کرده تا عصبانیت من فروکش کند.

 

اگر فکر می‌کنید همسرتان از جای دیگری ناراحت و عصبی است و در معرض خشم او هستید سعی کنید از دامن زدن به این حالت و تحریک کردن او اجتناب کرده و تا فروکش کردن عصبانیتش از همسرتان فاصله بگیرید و سر یک فرصت مناسب حتما با او در مورد رفتارش صحبت کنید، اما نکته مهم این است که نباید بگذارید این موضوع به دست فراموشی سپرده شود.

 

 

راهکارهای اورژانسی برای فروکش کردن عصبانیت 

در بسیاری از موارد به حدی عصبی و مضطرب هستیم که به حد انفجار رسیده‌ایم. در این موارد به محض اینکه با فردی مواجه شده با یک جرقه عصبانیت خود را بر سر او خالی می‌کنیم. اما راهکارهای اورژانسی در علم روانشناسی وجود دارد که مانند آبی بر روی آتش این حالت شما را ازبین می برد.

 

سعی کنید محیط مورد نظر را ترک کرده وکمی قدم بزنید، خوردن یک لیوان آب سرد، دوش گرفتن و تمرکز بر روی افکار مثبت از راهکار های موثر و سریع در کنترل عصبانیت و خشم است.

 

برخی از افراد فوران خشم‌شان به حدی زیاد است که به محض عصبی شدن، عصبانیت خود را بر روی دیگران تخلیه کرده و بدون دلیل به همه گیر می‌دهند، این افراد حتی خشم خود را نمی‌توانند با راهکارهای اورژانسی کنترل کنند. این اشخاص مانند مبتلایان به اختلال دو قطبی نباید خوددرمانی کرده و باید از کمک‌های تخصصی روانشناسی و روانپزشکی استفاده می کنند.

  

نگذارید رفتارهای نادرست به دست فراموشی سپرده شود 

مشاوران خانواده با اشاره به یکی از اشتباهات زوجین می‌گویند: در این موارد وقتی خشم همسر فروکش می‌کند، اغلب به جای صحبت کردن و با فراموش شدن این رفتار نادرست باعث می‌شوند که برخوردهای اشتباه همسر در آینده دوباره تکرار شود. در این زمان با صحبت منطقی همسرتان را متوجه رفتار نادرست و عصبانیت ناگهانی بی‌دلیلش کنید. همسران نیز باید با فهمیدن رفتار نادرست از طرف مقابل خود عذرخواهی کرده و سعی کنند روی این برخوردها و نیاوردن عصبانیت خود در محیط خانه تمرین کنند.