نکات مهم درباره کرم دور چشم 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

کرم‌های دور چشم حاوی مواد مرطوب‌کننده، ویتامین  A، C، E  و در مواردی لایه‌بردارهای بسیار ضعیفی هستند که نقش بافت‌سازی دارند. از کرم‌های دور چشم می‌توان هم در طول روز و هم شب قبل از خواب استفاده کرد.

 

آیا کرم‌های دور چشم خاصیت درمانی دارند؟

اولین چیزی که سن شما را نشان می‌دهد، چروک‌های دور چشم است و چون پوست دور چشم بسیار نازک و حساس است، خیلی زود آسیب می‌بیند، پس باید حتما مراقب پوست دور چشم باشیم، حالا در هر سنی که باشیم .

 

کرم‌های ضدچروک دور چشم از چه موادی تشکیل شده‌اند‌؟

کرم‌های دور چشم حاوی مواد مرطوب‌کننده، ویتامین  A، C، E  و در مواردی لایه‌بردارهای بسیار ضعیفی هستند که نقش بافت‌سازی دارند. از این نوع کرم ها می‌توان هم در طول روز و هم شب قبل از خواب استفاده کرد. برخی از کرم‌های دور چشم، خواص ضد آفتاب هم دارند که البته مخصوص روز هستند. به نظر می‌رسد که مراقبت از دور چشم‌ها حتی در سنین خیلی کم می‌تواند تاثیر زیادی داشته باشد. استفاده از یک محصول مناسب حول و حوش 20 سالگی برای محکم و بی‌چروک ماندن چشم‌ها بسیار مفید است.

 

به گفته بسیاری از متخصصان پوست استفاده از کرم دورچشم بسیار حایز اهمیت است. برای اینکه پلک چشم فاقد غدد چربی است و به خاطر همین بسیار نازک است و دور چشم اولین نقش را در صورت برای نشان دادن سن شما به عهده دارد. حقیقت تلخ این است که بسیاری از افراد در همان ابتدای 20 سالگی متوجه خطوط نازک اطراف چشم خود می‌شوند. به مرور زمان که پوست شما نازک‌تر هم می‌شود، کبودی زیر چشم نیز بیشتر نمایان می‌شود.

 

درسنین جوانی

از یک کرم مرطوب کننده خوب استفاده کنید که حاوی اسید هیالورونیک یا ceramides باشد. از این محصولات با توجه به خشکی پوست خود روزی یک یا دو مرتبه استفاده کنید. همچنین ، مطمئن شوید که حساسیتی به آن کرم‌ها نداشته باشید.

 

بعد از 30 سالگی

همزمان با استفاده از کرم دور چشم، مصرف ویتامین c ، چای سبز و دیگر آنتی‌اکسیدان‌ها را فراموش نکنید. این کار باعث می‌شود که اطراف چشم روشن‌تر شود و تولید کلاژن در پوست تسریع شود. شب‌ها از کرم دور چشم استفاده کنید. البته می‌توانید صبح ها هم دوباره کرم را تجدید کنید برای این منظور می توانید از یک کرم با فرمولاسیون سبک‌تر استفاده کنید.

 

در سنین بین 40 تا 50 سالگی

در این سنین سعی کنید از محصولی استفاده کنید که حاوی رتینول باشد، تا خطوط ریز دور چشم، بافت و حتی رنگ پوست را بهبود بخشد. همچنین باید اسید هیالورونیک هم برای حفظ رطوبت پوست داشته باشد. از کرم‌های حاوی رتینول فقط شب‌ها استفاده کنید، اگر پوستتان خشک است، می توانید روزها از کرم حاوی اسید هیالورونیک برای مرطوب نگه داشتن چشم استفاده کنید.

 

از میانسالی به بعد

در این سنین شما نیاز به محصولی دارید که حاوی فاکتورهای رشد با نام مستعار فاکتورهای رشد اپیدرمال ( egf) باشند. فاکتورهای رشد عبارتند از مگاپپتید که باعث رشد سلول‌های پوستی شده و بیشتر اساس گیاهی دارند. ( به عنوان یک مثال سلول‌های بنیادی سیب ) یا به طور مصنوعی تولید می‌شوند.

 

برای کمک به تولید دوباره پوست، محصولاتی که حاوی فاکتورهای رشدند، نمای ظاهری خطوط دورچشم و چین و چروک‌ها را بهبود می‌بخشند. روزی دو بار از این کرم‌ها استفاده کنید، اگر دور چشمتان کدر است، محصولی که حاوی کافئین است می‌تواند موثر باشد.

 

سرم‌ها در مقابل کرم‌ها

سرم‌‌ها چون فرمول ساده‌تری دارند، برای استفاده روزانه و برای افرادی که پوست چرب دارند، مناسب‌ترند. سرم‌ها به طور مجزا برای دور چشم استفاده می‌شوند، اما استثناهایی هم وجود دارد. مثلا اگر می‌خواهید از سرم‌های ضد پیری در شب استفاده کنید، بهتر است یک لایه کرم روی آن قرار گیرد، مخصوصا اگر پوستتان خیلی خشک باشد.

 

 

 

آیا استفاده از این کرم ها الزامی است یا پوشش مناسب در آفتاب مثل داشتن عینک آفتابی می‌تواند از ایجاد چروک دور چشم پیشگیری کند‌؟

با توجه به اینکه آفتاب یکی از عوامل مهم ایجاد‌کننده چروک‌های زودرس در خانم‌ها و آقایان و به خصوص افرادی است که در فضاهای باز و زیر آفتاب کار می‌کنند، استفاده از کرم‌های ضدآفتاب و ضدچروک دور چشم لازم است و می‌تواند تا حد زیادی از بروز چروک‌های زودرس پیشگیری کند. البته استفاده از عینک محافظ پوست مقابل اشعه ماورای بنفش نیاز به استفاده از کرم دور چشم و ضدآفتاب در اطراف چشم را برطرف می کند، اما باید مطمئن باشید که عینک استاندارد است و از پوست اطراف چشم در برابر اشعه A و B محافظت می کند. لازم است یک عینک‌ساز این مسئله را تایید کند.

 

آیا می‌توان از ‌ای آرایشی صورت ، کرم های مرطوب‌کننده یا ضد چروک شب و روز به اطراف چشم هم زد یا حتما باید کرم دور چشم استفاده کنیم ؟

استفاده از کرم آرایشی نباید باعث ایجاد واکنش در پوست شود. اگر کرمی واقعا آرایشی باشد، استفاده از آن روی پوست و اطراف چشم ایرادی ندارد، اما اگر این کرم روی پوست، عکس العمل نشان می‌دهد، نباید آن را اطراف چشم زد. این موضوع در مورد کرم های ضدآفتاب هم صدق می کند. کرم‌های آرایشی پوست صورت و کرم‌های آرایشی دور چشم از نظر ترکیب تفاوت چندانی با هم ندارند. کرم دور چشم را می توان برای تمام صورت استفاده کرد، اما اگر کرم‌های آرایشی صورت تحریک کننده پوست اطراف چشم باشد، نباید آنها را دور پلک مالید. ابتدا باید کرم را روی بخشی از پوست امتحان کرد.

 

 کرم ضدچروک دور چشم را باید به کدام نواحی از پوست اطراف چشم و چگونه زد‌؟

این نوع کرم‌ها را باید به پوست زیر چشم زد. برای پلک بالا نیازی به استفاده از کرم نیست، زیرا آفتاب به هیچ وجه به پوست آن نمی تابد.

 

اگر فردی، دچار چروک دور چشم شد، آیا استفاده از کرم دور چشم می تواند باعث بهبود و برطرف شدن چروک‌ها شود یا باید به فکر روش دیگری بود ؟

برای اصلاح نسبی چروک‌ها و تیرگی زیر چشم می‌توان از نوعی لیزر استفاده کرد. توکسین بوتولینیوم A نیز می‌تواند تا حدی چروک‌های قسمت خارجی پلک را برطرف کند. در صورتی که چروک‌ها بیش از حد و باعث افتادگی پلک شده باشند، با کمک جراحی قابل درمان هستند. کرم‌های ضدچروک فقط پیشگیری کننده‌اند و خاصیت درمانی ندارند.