قانون‌های کاربردی بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

قانون‌های کاربردی بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی 

دو نوع تحقیقات علمی در بازار داد و ستد کالا وجود دارد. تحقیق کمی مربوط به جمع آوری مقدار زیادی اطلاعات با استفاده از تکنیک هایی مانند پاسخ به پرسشنامه ها و فرم های دیگر ارزیابی. تحقیق کیفی شامل کار با نمونه های کوچکتر از مصرف کنندگان، که اغلب از مشتریان در مورد محصولات و خدمات سوال می شود و گفته های آنها یادداشت می شود.

بهره‌گیری از قدرت محتوا و بازاریابی از طریق رسانه‌های اجتماعی می‌تواند به ارتقای کمی و کیفی مخاطبان و مشتریان به شکل چشمگیری کمک کند. اما بازاریابی در رسانه‌های مجازی اجتماعی آن هم بدون هیچ تجربه قبلی یا بینش کافی می تواند چالش‌برانگیز باشد.

لذا درک اصول بازاریابی از طریق رسانه‌های اجتماعی حیاتی است:

 

1) قانون گوش دادن

موفقیت در رسانه های اجتماعی و بازاریابی محتوایی مستلزم آن است که بیشتر گوش کنیم و کمتر صحبت کنیم. مطالب آنلاین مخاطبان هدف خود را بخوانید وخود را در مباحث آن‌ها دخیل کنید تا از این رهگذر یاد بگیرید چه چیزهایی برای آن‌ها اهمیت دارد. فقط پس از آن می توانید محتوایی را ایجاد و جرقه مکالماتی را بزنید که به جای بهم زدن آسایش آن‌ها موجب ارزش افزایی در زندگی‌شان می‌شود.

 

2) قانون تمرکز

متخصص بودن در یک حوزه بهتر از شناخت عمومی داشتن نسبت به حوزه های مختلف است. به همین ترتیب در پیش گرفتن یک استراتژی کاملا متمرکز در زمینه رسانه‌های اجتماعی و بازاریابی محتوایی که برای ساخت یک برند قوی در نظر گرفته شده فرصتی بهتر برای کسب موفقیت به نسبت اتخاذ یک استراتژی گسترده و پراکنده که تلاش می‌کند همه چیز برای همه کس باشد فراهم می‌کند.

 

3) قانون کیفیت

کیفیت از کمیت پیشی می‌گیرد. داشتن فقط 1000 مخاطب که مطالب شما را می‌خوانند و آن را با دوستانشان به اشتراک می‌گذارند بسیار ارزشمندتر و موثرتر از داشتن صدها هزار ارتباطی است که پس از اولین برخورد با شما ناپدید می‌شوند.

 

4) قانون صبر

موفقیت در زمینه رسانه‌های اجتماعی و بازاریابی محتوا یک شبه اتفاق نمی‌افتد. برای دستیابی به نتایج مطلوب باید راه درازی را بپیمایید.

 

5) قانون تایید و قدردانی

یک فرد پویای اجتماعی در ارتباطات حضوری تلاش میکند دیگران را نادیده نگیرد. همین قاعده در اکوسیستم آنلاین نیز صادق است.  برقرای و رشد روابط از مهم‌ترین بخش های موفقیت در بازاریابی رسانه‌های اجتماعی است، بنابراین با توجه به مخاطبانتان، قدردان همراهی آن‌ها باشید.

 

6) قانون دسترسی

بعد از تولید و اشتراک محتوا ناپدید نشوید و در دسترس مخاطبان خود باشید. این بدان معناست که شما باید به طور مداوم محتوا  منتشر کنید و در گفتگوها شراکت کنید. دنبال‌کنندگان آنلاین تا حدودی بی وفا هستند و اگر مدتی از نظر آن‌ها ناپدید شوید در جایگزینی‌تان تردید نخواهند کرد. 

 

7) قانون عمل متقابل

شما نمی توانید از دیگران انتظار داشته باشید که مطالبتان را به اشتراک بگذارند و در موردتان صحبت کنند آن هم زمانی که خودتان متقابلا این کار را در حق آن‌ها نکرده باشید. بنابراین، بخشی از زمان شما در رسانه‌های اجتماعی باید صرف رصدگری، مطالعه و به اشتراک‌گذاری و صحبت کردن در مورد محتوای منتشر شده توسط دیگران شود.

 

8) قانون ترکیب

اگر محتوای با کیفیت انتشار دهید و در مسیر جذب مخاطبان باکیفیت گام بردارید، آن‌ها این محتوا را با مخاطبان خود در توییتر، اینستاگرام، LinkedIn، وبلاگ‌های شخصی خود به اشتراک خواهند گذاشت.

این اشتراک‌گذاری و بحث و تبادل نظر پیرامون مطالب تولیدی شما، موجب می‌شود که کلیدواژه‌هایتان در موتورهای جست‌و‌جوگر شناخته شوند که بالطبع نتیجه آن گشوده شدن مسیرهای جدید برای دسترسی بیشتر در فضای مجازی خواهد بود. 

 

9) قانون نفوذ

برای یافتن تاثیرگذاران آنلاین در بازار خود که مخاطبان با کیفیتی داشته و به احتمال زیاد علاقه‌مند به محصولات، خدمات و کار و کسب شما هستند وقت بگذارید. با این دسته افراد ارتباط بگیرید و روابط خود را با آن‌ها تقویت کنید.

اگر شما در رادار توجه آن‌ها به عنوان یک منبع جالب و معتبر از اطلاعات مفید جای بگیرید، آن‌ها ممکن است مطالب شما را با مخاطبان خود سهیم شوند، که این امر می‌تواند برند شما را در مقابل چشم مخاطبان جدید فراوانی قرار دهد.

 

10) قانون ارزش

اگر شما تمام وقت خود را در شبکه‌های اجتماعی به طور مستقیم صرف ترویج و تبلیغ محصولات و خدمات خود کنید، مردم دیگر به شما گوش نخواهند کرد. وظیفه شما ارزش افزایی به گفت‌و‌گوها است. کمتر روی مکالمات تمرکز کنید و بیشتر زمان و انرژی‌تان را صرف ایجاد مطالب و محتوای جذاب و توسعه روابط با تاثیرگذاران آنلاین کنید. در این صورت، آن‌ها تبدیل به مبلغ و رسانه شما خواهند شد.