بررسی خطاهای سهوی فرآیند پرسونال برندینگ

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 بررسی خطاهای سهوی فرآیند پرسونال برندینگ 

آنچه یک ورزشکار خوب را تبدیل به یک ورزشکار عالی می‌کند، یک مثلث است. در دو ضلع این مثلث، مهارت‌ها و شایستگی‌ها و شرایط فیزیکی قرار دارند که کاملاً واضح و مشخص هستند اما آنچه معمولاً مورد غفلت قرار می‌گیرد ضلع سوم این مثلث است که نماینده‌ رفتارهای عملکردـمحور است یا رفتارهایی که نیازمند تسلط بر مهارت‌های روانی و احساسی هستند و به ورزشکار امکان می‌دهند که در شرایط سخت، بهترین تصمیمات را بگیرد و خودش را از فردی معمولی به یک ستاره تبدیل کند.

 

چه برای خودمان کار کنیم و چه در لباس کارمندی مشغول خدمت‌رسانی به چرخ اقتصاد باشیم، امروزه برخورداری از برندی شخصی از ضروریات عصر دیجیتالیسم محسوب می‌شود. در عین حال هرچند امروزه بیش از هر زمان دیگری به ابزارهای خود-ترویجی دسترسی داریم، اما جلب توجه مخاطبان با توجه به بمباران اطلاعاتی دشوارتر از گذشته است. 

در واقع هر فردی دارای یک پیام برند است که سعی دارد آن را به نظر دیگران برساند.

گاهی در طول این فرآیند مرتکب برخی اشتباهات می‌شویم که سهوی بوده و از عواقب آن اطلاع نداریم. در ادامه روش‌های جایگزین را بررسی می‌کنیم:

 

1) همه چیز حول محور شما باشد

می‌دانیم که ایجاد ارتباطات واقعی و دارای فایده عملیاتی مهم‌تر از جمع کردن فالوئر و لایک‌های مجازی و غیرواقعی است. با این حال اهمیت شبکه‌ها و رسانه‌های اجتماعی بر هیچ کس پوشیده نیست. با این وجود بسیاری از ما از این بستر صرفا به عنوان ابزاری شخصی استفاده می‌کنیم. ما فقط موضوعاتی را می‌نویسیم که در مورد خودمان است و یا تصاویر و ویدیوهایی را با دیگران به اشتراک می‌گذاریم که فقط درباره خودمان است. 

به این ترتیب جلوه بیرونی برند ما به دلیل ماهیت خودمحور آن جذابیت خود را از دست می‌دهد. حال آنکه یک برند شخصی محبوب مقبول بخشی از تریبون خود را در اختیار دیگران قرار می‌دهد. دیگرانی که در حوزه‌های مورد علاقه او فعالیت دارند.

به جای شخص-محوری، تاثیر-محور باشیم. و به جای تمرکز صرف بر تعداد دنبال‌کنندگانتان روی تعامل متمرکز شوید. به عبارت دیگر اقدامات خود در راستای ترویج برند شخصی‌تان را در راستای اهداف، رویاها، خواسته‌ها و آروزهای مخاطبانتان نیز قرار دهید. نشان دهید که موانع پیش‌رو و چالش‌های مبتلا به ایشان را می‌شناسید. زمانی که مردم به کمک شما به اهداف خود می‌رسند، سر زبان‌ها می‌افتید زیرا آن‌ها به آشنایان و حلقه  نزدیکان خود نیز توصیه می‌کنند که از کمک شما بهره‌مند شوند.

 

2) ادعا کردن

شاید توجه کرده باشید که افراد بسیار موفق به چه طریقی خود را برند می‌کنند. برخی در این راستا عناوین و القاب وسوسه‌انگیزی برای خود انتخاب می‌کنند. و برخی دیگر هم خود را در زمینه‌ای خاص، متخصص و کارشناس معرفی می‌کنند. و شما نیز به تقلید از روش بزرگان  با عناوینی مثل اولین، برترین، پیشرو، بی‌نظیر،... سعی می‌کنید توجه بازار را به خود جلب کنید.

اما این ادعاهای اغراق‌آمیز ممکن است به بهای از دست دان اعتبارتان تمام شود.

از قدیم گفته‌اند که دو صد گفته چون نیم کردار نیست، پس به جای گفتن، در عمل نشان دهید. تخصص خود را با برگزاری سمینارها، کلاس‌های آموزشی و انتشار محتوای آموزنده اثبات کنید. از مشتریان خوب خود توصیه‌نامه بگیرید، البته این توصیه‌نامه فقط به متون مکتوب خلاصه نمی‌شود و می‌توانید تصاویر و ویدیو مشتریانتان را نیز با مجوز خودشان به اشتراک بگذارید. اجازه دهید ایشان در قالب کلمات و واژگان خودشان ارزش کار شما را بیان کنند.

 

3) استفاده از روش‌های ارتقا مصنوعی

می‌دانیم که بهره‌مندی از تعداد زیادی دنبال‌کننده می‌تواند پشتیبان اعتبار شما به عنوان یک متخصص باشد و به این ترتیب می‌توان مسیر دستیابی به شهرت و آوازه را سریع‌تر پیمود. به همین سبب برخی اقدام به خرید فالوئر غیرواقعی (فیک) می‌کنند و یا در این زمینه دست به تهاتر می‌زنند.

این قبیل روش‌های مصنوعی ارتقا فقط موجب می‌شود که تعداد زیادی مخاطب غیردرگیر داشته باشیم که همچنان دستیابی به اهداف را سخت خواهد کرد. به علاوه اگر رشد مخاطبان به صورت غیرارگانیک باشد، اعتبار شما در گذر زمان خدشه‌دار خواهد شد.

پس به جای توسل به روش‌های مصنوعی و ناکارآمد دریابید که مخاطبان هدفتان در کدام نقاط آنلاین هستند و در همان فضا با ایشان تعامل کنید. و در این مسیر در مورد مسائل پیش روی ایشان کنجکاوی نشان دهید. ایجاد ارتباطات واقعی و حقیقی روشی بسیار کارامدتر به نسبت افزایش مصنوعی مخاطبان با امید به بهتر دیده شدن است.