چگونه محیط کاری شادی را فراهم کنیم؟ 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

چگونه محیط کاری شادی را فراهم کنیم؟   

زمانی که کار زیاد و یا نتایج خارق‌العاده دیده نمی‌شوند، حتی زمانی که هر روز تشکرها بیان نمی‌شوند، افراد بی‌میل و بی‌تفاوت پیش می‌روند. شما می‌توانید بدون صرف حتی یک سکه به کارکنان‌تان پاداش دهید؛ این کار می‌تواند به سادگی گفتن "خدا قوت" یا "ممنونم" باشد.

 

کارمندان شاد، سازمان بهره‌ور می‌سازند. تحقیق اخیر انجام شده در دانشگاه وارویک به این مهم دست یافته که شادی منجر به افزایش 12 درصدی در بهره‌وری  می‌شود، در حالی که کارکنانی که شاد نیستند 10 درصد بهره‌وری کمتری دارند. تیم تحقیق این یافته‌ها را به این شکل ارائه کرده است:

 

ما به این نکته پی بردیم که شادی افراد تأثیرات بزرگ و مثبتی بر روی بهره‌وری دارد. به نظر می‌رسد که احساسات مثبت، افراد را  در جهت مثبت و سازنده تشویق می کند. شرکت هایی مثل گوگل سرمایه گذاری زیادی در حمایت از کارکنان کرده اند که در نتیجه رضایت کارکنان را بالا برده است. برای شرکت گوگل این افزایش، 37 درصد بوده است. به نظر می‌رسد نیروی محرک برای کارکنان این باشد که ایشان از زمانی که دارند به صورت مؤثرتر استفاده کنند تا بتوانند سرعت کارشان را بدون اینکه کیفیت از بین برود، افزایش دهند.

اما سوالی که به ذهن خطور می‌کند این است که شرکت‌ها چگونه در راستای نهادینه ساختن فرهنگ شادی بهره‌ور حرکت می‌کنند؟ اول از همه اینکه شادی چیزی نیست که رهبران به صورت یک برنامه از بالا به پایین آن را ابلاغ کنند.

بلکه جرقه تغییر از ذهن مدیران سازمان می‌خورد، مدیرانی که کارکنان شایسته را به عنوان بزرگ‌ترین دارایی‌شان می‌پذیرند. در اینجا 5 روش برای نیل به محیطی جذاب، شاد و بهره‌ور بررسی می‌شود:

 

1) شناسایی کنید که چه چیزهایی محل کار شما را به یک مکان خوب برای کار تبدیل می‌کند

نگاهی جامع‌نگر به سازمان خود بیاندازید و بپرسید چه کسانی نیروهای طلایی من هستند، کسانی که تحسین مرا بر می‌انگیزند؟ با آن‌ها جلسه‌‌ای تشکیل دهید و ساده از آن‌ها بپرسید که آیا سازمان شما را به عنوان یک مکان خوب برای کار به دیگران توصیه کرده‌اند. سپس شروع کنید به گوش کردن: ایده‌های ایشان را بشنوید، نقاط قوت ایشان را شناسایی کنید، نشانه‌های موفقیت را بدانید و ارزش‌های اصلی شایسته‌ترین کارمندتان را بشناسید و با دیگران به اشتراک بگذارید. این کار به شما پایه‌های محکمی می‌دهد تا فرهنگ‌تان را ایجاد و برقرار سازید. از این اطلاعات برای ترغیب رفتارهایی که دوست دارید در افرادی که استخدام کردید، تکرار شود، استفاده کنید.  

 

2) روح یادگیری را در سازمان برقرار کنید

چیزی که در بیشتر سازمان‌های شاد خواهید یافت، تعهد بالا برای رشد کارمندانشان است. ایشان هوش، استعداد و نقاط قوت کارمندانشان را برای بهترین شغل شناسایی (استعدادیابی) سپس در جهت رشد و بالندگی نقاط قابل بهبود به کمک آموزش تلاش می‌کنند. آن‌ها از روح یادگیری در سازمان حمایت می‌کنند، و پیام واضحی مبنی بر اینکه رشد افراد از بالاترین اولویت‌ها است، ارسال می‌کنند. ایشان فرصت‌های آموزش مدوام، مربیگری و مشاوره فراهم می‌کنند که هم راستای هدف شغل و اهداف شخصی کارمندان است.

3) فرهنگ ارتباط باز و بازخورد مکرر را ایجاد کنید

بر اساس تحقیقات گالوپ، دومین اشتباه معمول که منجر به جابجایی کارکنان می‌شود، عدم ارتباطات است. اولین اولویت شما برای محافظت از سازمان در برابر این مساله این است که از بازنگری سنتی سالانه عملکرد کارکنان رهایی یابید. این روش یک روش منسوخ منابع انسانی و یک تشریفات زمان‌بر برای مدیران پر مشغله است که احساس می‌کنند موظف هستند این کار را انجام دهند. در عوض، بازخوردهای مکرر را به صورت ماهانه و در طول دوره ‌ای که شما رهبری کارمندان را به عهده دارید افزایش دهید و در زمان واقعی پیشرفت آن‌ها را ارزیابی کنید نه نتایج را.

 

 

 

4) فرهنگ تحسین و تشخیص و قدردانی از خدمات را در سازمانتان نهادینه کنید

در مطالعه گالوپ، شرکت‌هایی با سطوح اشتغال بالا، از تحسین و تشخیص به عنوان انگیزاننده‌های قوی برای بالا بردن تعهد کارکنانشان استفاده می‌کنند. کارکنانی که بر اساس قاعده از مدیران خود این انگیزاننده‌ها را دریافت می‌کنند، بهره‌وری فردی‌شان افزایش می‌یابد، امتیاز بالاتری در زمینه وفاداری و رضایت مشتریان کسب می‌کنند و به احتمال زیاد با این سازمان خواهند ماند.

 

5) فرهنگی ایجاد کنید که تعادل میان کفه کار و زندگی را ارج می‌نهد

تحقیقات انجام شده در دانشگاه Georgetown ثابت می‌کند که 80 درصد کارکنان با گزینه‌های منعطف‌تر کار و برنامه‌های جایگزین که مطابق با نیازهای شخصی‌شان است، شاد خواهند شد.