رویش دندان‌های کودک

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

رویش دندان‌های کودک  

“خمیردندان‌های سفیدکننده” نیز حاوی مواد شیمیایی و ذرات ساینده هستند که استفاده از آن‌ها برای بیش از یک هفته توصیه نمی شود. “نوارهای سفیدکننده” نیز نوارهایی بسیار نازک هستند که با چشم به سختی دیده می شوند و برای تاثیرگذاری باید به مدت یک هفته و روزی ۵ دقیقه استفاده شوند. استفاده از آن ها برای بیش از یک هفته توصیه نمی شود.

رویش و بیرون آمدن دندان از لثه دارای یک فرآیند تکاملی پیچیده‌ای است. دندان‌های شیری شیرخواران از سن حدود 6 ماهگی از میان لثه‌ها رویش دارد اما ممکن است در شیرخواری کمی دیرتر تا 12 ماهگی به تأخیر بیافتد و بعضی در همان سن 8-6 دندان داشته باشند و این مسئله تا حدی بر ژنتیک و خانواده مربوط است.

 

علامت رویش دندان کودک

علائم رویش دندان‌های کودک مانند ریزش آب دهان، گریه، بی‌خوابی و نخوردن غذا است که موجب تغییرات بدخلقی کودکان می‌شود که به علت زخم و التهاب در لثه قبل از دندان درآوردن است معمولاً 3-5 روز قبل از دندان درآوردن شروع و به محض اینکه دندان لثه را شکافت و بیرون آمد برطرف می شود. سرازیر شدن آب دهان کودک گاه ایجاد حساسیت و ایجاد بثورات قرمزرنگ در اطراف دهان صورت و چانه می شود بیشتر کودکان در این مرحله تمایل دارند انگشتان یا اسباب بازی های خود را گاز بگیرند این کار باعث می شود فشار روی لثه ها کم شود گاهی اوقات تب مختصر در حدود نیم درجه و اسهال خفیف نیز دیده می شود. البته باید در نظر داشت تب بالای 38 درجه کودک باید معاینه دقیق از نظر بیماری‌های عفونی، سرماخوردگی، عفونت گوش عفونت ادراری و بررسی کامل انجام شود. تب و اسهال استفراغ نیز چنانچه شدید باشد باید از نظر عفونی و کم آبی بررسی و درمان‌های خاص خود را انجام داد و به حساب رویش دندان‌ها نباید گذاشت.

 

اقدامات والدین

تمام کودکان 20 عدد دندان‌های شیری را خواهند داشت تغذیه مادر شیرده و غذاهای تکمیلی شیرخوار بعد از 6 ماهگی شروع و محتوی لبنیات، ماست و پنیر و از یک سالگی به بعد شیر پاستوریزه که حاوی مقدار کافی کلسیم و فسفر و ویتامین D جهت کودک تجویز و مناسب باشد.

در صورت بی‌قراری کودک چنانچه مربوط به رویش دندان‌ها باشد با انگشت تمیز روی لثه‌های ملتهب را مالش داده علت را فهمید در این زمان کودک یک وسیله کمکی حلقه پلاستیک دندانی را می‌جود و تا حدودی خارش لثه‌ها برطرف می شود یا یک دستمال تمیز مرطوب و سرد به مدت چند دقیقه روی لثه‌ها مالید این کار نیز آرام بخش و موثر است.

کودکان در این سن تمایل دارند اشیاء مختلف را بطرف دهان ببرند و بخورند پس برای پیشگیری از بلعیدن، آسپیراسیون و مسمومیت مواد شیمیایی و داروئی و دانه‌ها از خوردن آن‌ها جلوگیری و ایشان را از جلوی دست کودک بردارید.

خوردن بعضی مواد مانند ماست سرد و پوره خنک میوه‌ها مناسب است.

چون شیرخوار از 6 ماهگی به بعد تا 2 سالگی از قطره آهن فروس سولفات برای کم خونی استفاده می‌کند، جهت پیشگیری از رسوب قطره آهن روی دندان‌ها می توان قطره آهن را به ته حلق چکانده و عمل تمیز کردن دندان‌ها را با دستمال یا پنبه تمیز انجام داد.

روش دیگر اثرگذاری فلوراید بر دندان‌ها روش موضعی بصورت ژل یا خمیر روی دندان ها توسط دندانپزشکان گذاشته می شود و به کودک توصیه می شود خمیر یا ژل‌ها را نبلعد. امروزه بیشتر خمیر دندان ها حاوی فلوراید هستند و برای کودکان از 3 سال به بالا که می‌توانند آب دهان خود را خارج کنند، توصیه می‌شود مقدار کمی خمیردندان به اندازه یک نخود روی مسواک قرار دهید هنگام مسواک زدن روی کودک خود نظارت داشته باشید.

آموزش دهید تا خمیر دندان را نخورد چون همین مقدار کم نیز در درازمدت ممکن است برای سلامت آن‌ها خطرساز باشد. قرص فلوراید نیز نباید در دسترس کودکان باشد.