طریقه واکس زدن صحیح کفش‌ها

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

  طریقه واکس زدن صحیح کفش‌ها 

1) فضای کار واکس زدن 

فضای کار را آماده کنید. این کار از این جهت مهم است که از مالیده شدن واکس به مبل یا کفپوش جلوگیری می‌کند؛ چرا که پاک کردن آن بسیار سخت است. با این کار باعث می‌شوید که واکس جایی جز روی کفش مالیده نشود.

مقداری روزنامه یا پاکت کاغذی کهنه را روی زمین یا سطحی که می‌خواهید کار کنید پهن کنید و یک پشتی یا یک صندلی راحت بگذارید؛ براق کردن کفش ها ممکن است طول بکشد.

اگر برنامه‌تان این است که کفش ها را کامل واکس بزنید، احتمالاً بهتر است قبل از این کار بندکفش‌ها را در بیاورید.

 

2) لوازم مورد نیاز واکس زدن کفش

لوازم مورد نیاز برای براق کردن کفش‌ها را آماده کنید. برای این کار به لوازم مشخصی نیاز دارید که می‌توانید همه آن‌ها را با هم در یک کیت اختصاصی بخرید یا اینکه هر وسیله را به طور جداگانه تهیه کنید. جای هیچ بحثی نیست که لوازم مورد نیاز شامل یک قوطی واکس، یک فرچه کفش و یک پارچه نرم است.

واکس‌ها در رنگ‌های متنوعی از قهوه‌ای گرفته تا مشکی و بی رنگ در دسترس هستند. سعی کنید واکسی تهیه کنید که تا حد امکان به رنگ اصلی کفش‌تان نزدیک باشد.

واکس‌ها همچنین در دو حالت معمولی و کرمی وجود دارند. واکس‌های کرمی چرم را تغذیه می کنند و آن را نرم و انعطاف‌پذیر می‌کنند؛ در حالی که واکس‌های معمولی کفش را بیشتر در برابر آب مقاوم می‌کنند. در صورت امکان هر دو نوع آن را تهیه کنید و یکی در میان از هر دو واکس استفاده کنید.

پارچه نرم می تواند پارچه مخصوص برق انداختن باشد یا اینکه فقط از یک تی‌شرت قدیمی یا مخمل برای این کار استفاده کنید.

وسایل اضافی اختیاری شامل یک برس واکس (برای زدن واکس استفاده می شود)، یک مسواک یا کمی پنبه و پاک‌کننده چرم و نرم‌کننده است.

 

 

 

 

3)

4) براق کردن کفش

کفش ها را واکس بزنید، از یک تی‌شرت کهنه یا برس واکس استفاده کنید و یک لایه واکس روی کفش بمالید. از یک حرکت چرخشی برای این کار استفاده کنید تا واکس به همه جای کفش برسد. به قسمت نوک و پاشنه کفش بیشتر توجه کنید. ممکن است لازم باشد یک لایه اضافی واکس روی این قسمت‌ها بزنید تا بیشتر آن‌ها را بپوشاند.

اگر از یک تی‌شرت قدیمی یا پارچه برای این مرحله استفاده می کنید، سعی کنید آن را محکم دور دست‌تان ببندید و از انگشت اشاره و انگشت وسط برای زدن واکس روی کفش استفاده کنید.

در صورت تمایل می توانید قسمت بین نوک و پاشنه کفش را که با زمین برخورد ندارد و ممکن است هنگام راه رفتن دیده شود، براق کنید.

برای زدن واکس به مناطقی از کفش که به سختی قابل دسترس است، مانند لبه های بالا و درزها از مسواک یا پنبه استفاده کنید.

هنگامی که واکس زدن اولین کفش را به پایان رساندید، آن را روی روزنامه بگذارید و شروع کنید همین کارها را برای کفش دوم انجام دهید. قبل از این که به مرحله بعد بروید، بگذارید هر کدام از کفش‌ها به مدت ۱۵ دقیقه خشک شود.

 

5) واکس زدن و براق کردن کفش

هرگونه آلودگی روی کفش را تمیز کنید. قبل از شروع به واکس زدن، فرچه یا یک پارچه مرطوب را از بالا به سمت پایین روی سطح هر کدام از کفش‌ها بکشید تا هر گونه آلودگی، گرد و غبار، شوره یا چیزهای دیگر روی آن را پاک کنید. این کار مهم است چرا که اگر این آلودگی‌ها باقی بماند می تواند هنگام واکس زدن کفش‌تان را خراش دهد. قبل از اینکه مرحله بعدی کار را شروع کنید بگذارید کفش‌ها کاملاً خشک شوند. اگر کفش‌ها بسیار کثیف هستند یا کهنه به نظر می رسند، باید آن ها را قبل از واکس زدن با استفاده از یک پاک کننده چرم و نرم‌کننده کاملاً تمیز کنید.

 

6) واکس زدن و براق کردن کفش

وقتی واکس خشک شد، می‌توانید با استفاده از فرچه، واکس اضافی را از روی کفش پاک کنید. همه جای کفش را با حرکات محکم و کوتاه، حتی با ضربه، فرچه بکشید. یادتان باشد که این حرکات را باید از مچ دست‌تان انجام دهید نه از آرنج.

این مرحله علاوه بر این که لازم است تا واکس اضافی را از روی کفش بگیرد، همچنین حرارت تولید شده از ضربه‌های سریعی که با فرچه می‌زنید کمک می‌کند که باقی مانده واکس به خورد کفش برود.

اگرچه تی‌شرت کهنه را می توان برای بسیاری از مراحل استفاده کرد، یک فرچه مناسب کفش برای این مرحله خاص لازم است و نمی توان آن را با چیز دیگری جایگزین کرد.

حتماً برای هر رنگ واکس از یک فرچه جداگانه استفاده کنید؛ در غیر این صورت ممکن است کفش تان رنگ واکس قبلی را به خود بگیرد. این کار به ویژه برای زمانی مهم است که رنگ واکس قبلی از کفش‌تان تیره‌تر باشد.

در صورت تمایل می توانید در این مرحله دوباره از یک پارچه تمیز یا پنبه برای پاک کردن واکس اضافی از هرگونه شکاف و درز کفش استفاده کنید.

 

7) واکس زدن و براق کردن کفش

با یک پارچه کفش‌ها را برق بیاندازید. مرحله نهایی در واکس زدن و برق انداختن کفش‌ها این است که یک تی‌شرت کهنه (تمیز) یا پارچه مخصوص را بردارید و روی کفش بکشید تا براق شود. برای این کار از یک حرکت تند، از یک سمت به سمت دیگر کفش استفاده کنید. راحت تر است که این کار را از شخص دیگری بخواهید که برایتان انجام دهد یا وقتی آن را پوشیده‌اید انجام دهید.

بعضی‌ها توصیه می‌کنند که قبل از پارچه کشیدن، روی نوک کفش، “ها” کنید تا درخشش فوق‌العاده‌ای به آن بدهید. اگر دوست دارید می‌توانید از رنگ مخصوص کفش برای لبه‌های بیرونی زیره کفش استفاده کنید تا به آن درخشش خوبی بدهید. اما این کار کاملاً اختیاری است.

 

نکات و هشدارها

 

اگر کفش‌هایتان رنگ‌های مختلفی دارد، در صورت تمایل می‌توانید به جای خرید انواع رنگ‌های مختلف واکس، نوع بی‌رنگ آن را بخرید.

اگر به طور مستمر از اسفنج سیلیکونی به جای واکس استفاده کنید ممکن است باعث کدر شدن کفش شود. بنابراین از آن فقط در مسافرت‌ها یا گاهی اوقات استفاده کنید.

راه دیگر این است که می‌توانید در موقع تنگنا کفش را با موز براق کنید.

واکس کفش حاوی الکل است. چرم هیچ تفاوتی با پوست‌تان ندارد. اگر روی آن الکل بزنید، باعث خشک شدن آن می شود و استفاده مستمر باعث ترک خوردن آن می شود. در واکس مایع الکل بیشتری نسبت به نوع کرمی آن است، بنابراین بر این اساس از آن استفاده کنید.

واکس روی چرم انباشته می شود (و ممکن است باعث کدر شدن آن شود). بنابراین بهتر است گاهی اوقات برای تمیز کردن آن از صابون زین و نرم‌کننده چرم استفاده کنید.