بهترین شیوه کوتاه کردن ناخن‌ها

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 بهترین شیوه کوتاه کردن ناخن‌ها 

از نظر تاریخی مشخص نیست چه کسی این ناخن‌گیر را اختراع کرده ‌است، ولی برای اولین بار حق امتیاز برای طراحی بهتر و کاربردی‌تر ناخن‌گیر به یک آمریکایی، با نام ولنتاین فگتری داده شد. ناخن‌گیر از ترکیب اهرم نوع اول حالت دوم و گوه تشکیل شده است.

بهترین وسیله برای کوتاه کردن ناخن چیست؟ سوهان کشیدن ناخن ضرر دارد یا خیر؟ از وسایل مانیکور و پدیکور باید چگونه استفاده کرد؟ قبل و بعد از مانیکور و پدیکور باید به چه نکاتی توجه کرد؟ هنگام گرفتن ناخن‌ بچه‌ها باید به چه نکاتی توجه کنیم؟ رشد ناخن‌های دست و پا چه فرقی با هم دارند؟ بهتر است ناخن‌ها را گرد کوتاه کنیم یا صاف؟ این‌ها پرسش‌هایی است که خیلی‌ها درباره کوتاه کردن ناخن دارند.

یکی از متخصصان پوست و مو در این مورد به سوالات پاسخ داده اند:

 

1)

2) یک ناخن‌گیر خوب چه خصوصیتی دارد؟

 

اندازه ناخن‌گیر باید متناسب با اندازه ناخن باشد. برای ناخن‌ها و انگشتان درشت بهتر است اندازه ناخن‌گیر بزرگ‌تر باشد تا قدرت اهرمی آن افزایش یابد و بتوان با یک ضربه، ناخن را برید و کوتاه کرد. برای کودکان و ناخن‌های کوچک ناخن‌گیرهای کوچک‌تر مناسب هستند.

هنگام خرید ناخن‌گیر باید توجه کنید که تیغه‌های آن کاملا تمیز باشند. تیغه‌های کند که قادر به بریدن صفحه کراتینی ناخن با یک ضربه نیستند، باعث شکسته شدن لبه ناخن و وارد آمدن فشار به صفحه ناخن می‌شوند.

 

3) برخی افراد از قیچی برای کوتاه کردن ناخن استفاده می‌کنند، نظر شما چیست؟

نحوه کوتاه کردن ناخن‌ها بسیار مهم است. برخی از افراد از قیچی برای این کار استفاده می‌کنند اما کوتاه کردن ناخن‌ها با قیچی برای همه افراد ممکن نیست و نیاز به مهارت ویژه‌ای دارد. در این روش به دلیل اینکه سرعت بریده شدن صفحه ناخن پایین است، خطر شکنندگی و غیرصاف بریده شدن ناخن‌ها افزایش می‌یابد. این نقاط تیز گاه می‌توانند موجب بریدگی پوست صورت شوند. استفاده از ناخن‌گیر مناسب برای کوتاه کردن ناخن‌ها بهتر است.

 

4) بهترین زمان برای کوتاه کردن ناخن چه زمانی است؟

بهترین زمان برای کوتاه کردن ناخن‌ها بعد از استحمام است زیرا تماس ناخن با آب گرم آن را نرم و مرطوب و آماده کوتاه شدن با حداقل فشار به صفحه ناخن می‌کند. قسمت جلوی ناخن بهتر است حالت هلالی داشته باشد اما گوشه‌ها باید صاف باشند تا مانع فرو رفتن ناخن در گوشت شوند. این نکته به خصوص در مورد ناخن شست پا صدق می‌کند.

 

5) مانیکور و پدیکور شامل چه مراحلی است؟

 

مانیکور عبارت است از مراقبت‌ها و کارهای آرایشی که برای ناخن‌های انگشتان دست انجام می‌شوند. منشأ این کلمه از ریشه لاتین Manus  به معنی «دست» و Cura به معنی «مراقبت» است. در مورد پاها به جای مانیکور از اصطلاح «پدیکور» استفاده می‌شود. «مانیکور» شامل کوتاه کردن صحیح ناخن است به ‌گونه‌ای که لبه جلویی حالت گرد داشته باشد و گوشه‌های آن کوتاه نشود تا استحکام داشته باشد و داخل گوشت فرو نرود، صاف کردن لبه ناخن با سوهان ناخن، مراقبت از کوتیکول (یعنی چین پوستی قسمت قاعده ناخن که حفاظت از آن بسیار مهم است) و استفاده از جلادهنده‌های ناخن برای زیبایی و پوشاندن لکه‌های روی آن و تقویت ناخن‌های ضعیف است. جزء اصلی این جلادهنده‌ها «نیتروسلولز» است و پس از تبخیر حلال، لایه نازکی روی ناخن می‌ماند که حالت سخت، براق و ضدآب دارد.

 

6) در آرایشگاه‌ها از وسایل مشترک برای مانیکور و پدیکور استفاده می‌شود، این کار بهداشتی است؟

وسایل مانیکور و پدیکور باید کاملا استریل و برای هر شخصی اختصاصی باشند زیرا از طریق این وسایل خطر انتقال بیماری‌های عفونی مانند هپاتیت، ایدز (در صورت بی‌دقتی فرد انجام‌دهنده و خون‌ریزی در زمان انجام مانیکور یا پدیکور) و ویروس زگیل وجود دارد. باید توجه داشت که زگیل‌های دور ناخن بسیار مقاوم به درمان هستند.

اگر فرد مانیکورکننده به کوتیکول ناخن آسیب برساند یا هر نوع زخمی در پوست اطراف ناخن ایجاد کند، بعد از تماس با آب امکان عفونت‌های میکروبی و قارچی وجود خواهد داشت که درنهایت می‌تواند باعث درد و بدشکل شدن ناخن شود.

 

7) سوهان ناخن چطور؟ آن را تایید می کنید؟

برای صاف کردن لبه‌های ناخن به خصوص بعد از کوتاه کردن آن‌ها، می‌توان از سوهان ناخن استفاده کرد. برای این کار بهتر است سوهان کشیدن را در یک جهت انجام دهید تا به صفحه و ریشه ناخن آسیب نزنید.

 

8) ناخن کودکان و نوزادان را چگونه کوتاه کنیم؟

در بچه‌ها باید از ناخن‌گیرهای مناسب و کوچک‌تر استفاده کنید و هنگام گرفتن ناخن‌، دست آن‌ها را ثابت نگه دارید تا کاملا مسلط باشید و فقط ناخن را کوتاه کنید. در غیر این صورت خطر بریدگی پوست دور ناخن وجود دارد. برای نوزادان بهتر است زمانی که خواب هستند ناخن‌های آن‌ها را کوتاه کرد. در بچه‌های بزرگ‌تر بعد از حمام که ناخن‌ها نرم شده‌اند، بهترین زمان کوتاه کردن ناخن است.

 

9) از کجا متوجه شویم رشد ناخن‌هایمان خوب است؟

ناخن‌های دست معمولا هر ماه ۳ تا ۴ میلی‌متر رشد می‌کنند و این سرعت در دست غالب بیشتر از دست دیگر است. ناخن‌های پا معمولا رشد آهسته‌تری دارند (معادل ۴۰ درصد ناخن‌های دست). سرعت رشد ناخن‌ها در آب و هوای گرم زیاد می‌شود. در بارداری نیز سرعت رشد ناخن‌ها افزایش می‌یابد و بالاخره رشد ناخن در افراد جوان بیشتر از افراد مسن است.