آداب سنتی و اسلامی ناخن‌گیری

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 آداب سنتی و اسلامی ناخن‌گیری 

ناخن‌گیر ابزاری است که دو تیغه هلالی شکل شبیه ناخن دارد و برای کوتاه کردن ناخن‌ها ناخن را بین این دو تیغه قرار داده و کوتاه می کنند. ناخن‌گیرها برای حفظ سلامتی ناخن‌های دست و پا و تمیز نگه داشتن آن‌ها نقش مهمی ایفا می‌کنند. البته پزشکان توصیه می‌کنند که از ناخن‌گیر به صورت مشترک استفاده نشود و هر فرد باید ناخن گیر شخصی داشته باشد، چرا که امکان انتقال بیماری از این طریق بسیار زیاد است. ناخن‌گیرها معمولاً از فلزو استیل ساخته می‌شوند ولی از پلاستیک هم می‌شود برای تولید آن‌ها استفاده کرد.

 

جدا از کاربرد آن در شعر و ادبیات و زخمی شدن صورت و دیوار و شیشه و خاطرات عاشق و معشوق که حال و هوای عشق را تداعی می‌کند، اگر جزو آن دسته افرادی هستید که برای انجام هر عملی به دنبال فضیلت‌های آن هم می‌گردند، توصیه می‌کنیم این چند سفارش را که کارآیی خوبی خواهند داشت، از دست ندهید.

 

چرا باید ناخن‌ها را چید؟

شاید همین اهمیت به زندگی سالم و معنوی موجب شده که پیامبر(ص) کوتاه‌کردن ناخن‌هـا را مانع بروز درد و راهی برای افزونی روزى معرفی می‌کنند و امام باقر(ع) نیز ناخن بلند را لانه شیطان و بیماری فراموشی را از آثار آن می‌دانند.

 

انجام هر کاری علتی می‌خواهد؛ اینکه کوتاه کردن ناخن با سلامت انسان در ارتباط است، جای شک نیست ولی آثار معنوی برخی کارها بیشتر از نتیجه‌های دنیایی‌اش مورد توجه است. از سوی دیگر آموزه‌های دین برای هر لحظه و اقدام ما برنامه و توصیه دارد که همین امر درباره عضوی مانند ناخن نیز رعایت شده است.

 

کی ناخن بگیریم؟

زمان، یکی از ابزارهای مورد استفاده برای زندگی هر انسانی محسوب می‌شود. این امر موجب شده که در آموزه‌های دینی هم درباره کاری مانند کوتاه کردن ناخن‌ها، توصیه شود. با این نگاه، طبق آنچه امیرمومنان(ع) فرموده اند، گرفتن ناخن‌ها در روز پنجشنبه، روزى را گسترده می‌کند و بر اساس فرمایش امام صادق(ع) هر کسی که ناخن‌هایش را در این روز بگیرد و یکی را برای روز جمعه واگذارد، خدا تنگدستی را از وی دور می‌کند. همچنین، کسانی که در این روز ناخن بگیرند، فرزندانش زیاد شده و درد چشم سراغش نمی‌رود.

 

 

 

با توجه به اینکه بر‌اساس روایتی از امام صادق(ع) پاداش کار در روز جمعه بیشتر است، خوب است این نکته را درباره کوتاه‌کردن ناخن بدانیم که عده‌ای به آن حضرت عرض کردند: مطلع شدیم، براى زیاد‌شدن روزى، انجام تعقیبات بعد از نماز صبح تا طلوع آفتاب، از سفر به شهرها سودمندتر است. ایشان در پاسخ به این مطلب، کاری که از این امر هم بیشتر سود داشته باشد را توصیه کرده و فرمودند: ناخن و شارب (موی پشت لب بالا که به لب زیرین برسد) را هر جمعه بگیرید. اگرچه به ساییدنی باشد.

 

از طرفی، اگر روز جمعه این کار را انجام دهید، طبق فرمایش امام صادق(ع) از خوره، کورى و پیسى دور می‌شوید و حتی سفارش شده که اگر ناخن‌هایتان کوتاه باشد، آن را بسایید و اگر کسى بخواهد ثواب هر دو روز پنجشنبه و جمعه را کسب کند، در روز پنجشنبه همه ناخن‌هایش را به جز یکی کوتاه کرده و آن یکى را براى جمعه بگذارد یا همه را پنجشنبه بگیرد.

 

کوتاه کردن ناخن بعد از استحمام

خوب است حالا که از بهترین زمان برای کوتاه کردن ناخن گفتیم، اشاره کنیم که به عقیده کارشناسان بهداشت، بهتر است این کار در حالتی که ناخن‌ها نرم و انعطاف‌پذیر و احتمال شکسته شدن خیلی کم است، انجام شود.

 

کارشناسان سفارش می‌کنند که قبل از کوتاه کردن ناخن‌ها، دست و پاها را به مدت ٢٠ تا ٣٠‌دقیقه در ظرف آب گرم قرار داده یا بعد از استحمام، ناخن‌ها را کوتاه کنید.

 

ناخنِ شب

به هر حال می‌توان با کمی صبر و حوصله، چند دقیقه‌ای برای یک روز خاص وقت گذاشت و به سادگی یک کار مستحب انجام داد. از سوی دیگر، بعضی‌ها معتقدند که شب به ناخن‌ها کاری نداشته باشیم زیرا کار خوبی نیست و کراهت هم دارد، به نظر می‌رسد این مطلب درست نیست زیرا چیزی که توصیه شده انجام کاری مستحب در روز پنجشنبه یا جمعه است و اسمی از شب یا روز نیامده است.

همین نکته را بگذارید کنار مطلبی که درباره به چاه انداختن ناخن بیان می‌شود؛ در واقع این گفته هم صحت و سقمی ندارد و فقط برای اینکه ناخن کثیف در محیط زندگی باقی نماند، سفارش می‌شود که ناخن چیده شده را در سطل زباله بیاندازند.

 

چگونه ناخن را کوتاه کنیم؟

رسول‌ اکرم(ص) مردان را امر می‌فرمودند که ناخن را از ته بگیرند و زنان را توصیه می‌کردند که ناخن‌هایشان را اندکى بلندتر بگذارند که زینت انگشتانشان است.

 

همچنین، سفارش شده که کوتاه کردن ناخن، از انگشت کوچک دست چپ آغاز و به انگشت کوچک دست راست تمام شود‏ و انسان بگوید: «بِسْمِ ا... وَ بِا... وَ عَلى سُنَّةِ مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ»؛ این کار در زمان گرفتن ناخن‌های پا نیز رعایت می‌شود.