موارد جالب مصرف صابون 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

موارد جالب مصرف صابون  

صابون، در شیمی، نمک یک اسید چرب است. صابون‌ها عمدتاً برای شست‌وشو، حمام‌کردن و پاکیزگی استفاده می‌شوند، ولی در ریسیدن پارچه هم از صابون‌ها استفاده می‌گردد و جزء مهمی از روان‌سازها است. صابون‌های تمیزکاری و تطهیر عمدتاً از جمع‌آوری روغن‌ها و چربی‌های گیاهی و حیوانی با محلول شدید آلکالین به‌دست می‌آیند. چربی‌ها و روغن‌ها ترکیبی از تری‌گلیسریدها هستند: سه مولکول اسید چربی که به یک مولکول گلیسرول متصل شده‌اند.

صابون را مي‌توان شوينده‌اي طبيعي و سالم دانست كه ساليان بسيار زيادي مورد استفاده بشر بوده است. اما صابون تنها براي نظافت كاربرد ندارد بلكه مصارف متعددي دارد كه شايد تا به حال نشنيده باشيد!

 

1) كاهش بوي بد

به گزارش سرويس بهداشت و سلامت قدس آنلاين؛ لباس ها يا ملحفه هايي كه مدتي درون كمد باقي مي مانند، بوي نامطبوعي به خود مي گيرند كه فقط صابون مي تواند راه رهايي از آن باشد. در واقع ماليدن مقداري صابون معطر به اين لباس ها يا ملحفه ها مي تواند بوي نامطبوع را از آنها دفع كند و بر عكس بوي تازگي را در آنها به وجود آورد.

 

2) حذف لكه‌ها از قابلمه و تابه

هيچ كاري در آشپزخانه مشكل‌تر از پاك كردن لكه‌هاي سوختگي و چربي از روي قابلمه‌ها و تابه‌ها نيست زيرا پاك‌كننده‌هاي شيميايي و سيم‌هاي ظرفشويي به اين وسايل آسيب مي‌رساند. اما راه‌حلي طبيعي وجود دارد كه در ضمن عمر ظروف را نيز طولاني‌تر مي‌كند: صابون سياه.

 

كمي پودر صابون سياه را روي قسمت مورد نظر بريزيد. با كمي آب ولرم آن را رقيق كرده و بگذاريد 20 دقيقه بماند. سپس با آب فراوان بشوييد. ظرف را كاملا خشك كنيد. ظاهري تميز و نو پيدا خواهد كرد. خواص طبيعي صابون سياه، چربي را به آرامي از بين مي برد بدون اينكه به پوشش تفلون يا سراميكي ظرف آسيب برساند.

 

3) دور كردن شته و كك

 

اگر مي‌خواهيد از شر حشرات باغ رها شويد و با آفت كش هاي شيميايي به چرخه اكوسيستم نيز آسيبي نرسانيد، مي توانيد از صابون سياه كمك بگيريد. كمي از پودر صابون سياه را در قسمت‌هاي مورد نظر بريزيد و بگذاريد باقي بماند. مطمئن باشيد كه خيلي زود اين حشرات مؤذي پا به فرار مي گذارند. مقدار بالاي اسيدهاي چرب، سود و پتاس در اين صابون عامل طبيعي دور شدن حشرات است كه البته به محيط زيست نيز آسيبي نمي رسد.

 

4) پنهان كردن فرورفتگي لباس‌هاي جين

 

حتما براي شما هم پيش آمده كه روي بعضي از لباس‌ها به خصوص شلوارهاي جين، خطوطي ايجاد مي شود كه جلوه نازيبايي به لباس مي دهد. در اين صورت مي توانيد از يك ترفند قديمي كمك بگيريد. فرورفتگي را با كشيدن صابون خشك پر كنيد. سپس تكه‌اي كاغذ ابريشمي روي آن بگذاريد و اتو كنيد. جاي خطوط محو مي‌شود.

 

5) بوگير درون اتومبيل

 

زماني كه بوي سيگار، بعضي ادكلن‌ها و… درون ماشين مي‌ماند، معمولا به سختي مي‌توان آن را برطرف كرد. بوگيرهاي مصنوعي نيز خيلي زود اثر خود را از دست مي‌دهند. اما مي‌توان از صابون به عنوان يك بوگير يا خاصيت طولاني مدت كمك گرفت. براي اين منظور بوگير را در مخلوط آب و صابون خيس كنيد و مجددا محافظ را سر جايش بگذاريد. مزيت چنين كاربردي اين است كه صابون مدت طولاني تري مواد بوگير را نگه مي‌دارد و تاثير آن را تجديد مي‌كند.

 

6) روان كردن زيپ‌هاي فلزي

 

بعضي اوقات زيپ‌هاي فلزي به سختي باز و بسته مي‌شوند كه در اين صورت بهتر است از صابون خشك كمك گرفت. در اين حالت مقداري صابون خشك را روي زيپ بماليد و زيپ را به آرامي حركت دهيد. حتما از روان شدن آن متعجب خواهيد شد. سپس لكه‌هاي صابون را پاك كنيد. چربي‌هاي موجود در صابون عامل اين خاصيت است كه به جاي آن مي‌توان از شمع نيز استفاده كرد.

 

7) روغن‌كاري ميخ‌ها و پيچ‌ها

 

ميخ‌ها و پيچ‌ها غالبا دچار زنگ‌زدگي مي‌شوند كه در بعضي اوقات لازم است با روغن كاري مجددا آن‌ها را باز كرد. در چنين شرايطي به پيچ‌ها صابون بزنيد و درون چرخ دنده حركت دهيد. مي‌بينيد كه خيلي راحت‌تر حركت مي‌كند.