مراحل دهگانه برای داشتن خانواده ای شاد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

زندگی موفق همراه با شادی و سالمتی نیازمند بودن در کنار خانواده ای شاد است. بنابراین زمانی را برای ایجاد این فضا در خانواده را به انجام روشهای ذیل قرار دهید تا از زندگی خود نهایت لذت را ببرید.

مراحل دهگانه برای داشتن خانواده ای شاد

1- حتما از یکدیگر قدردانی کنید.برای کارهایی که برای یکدیگر انجام می دهید یا حتی همراهی در موقعیت های مختلف از یکدیگر تشکر کنید.گاهی پیش از انجام کار که قرار است انجام شود از طرف مقابل سپاسگذار باشید،چه از شما بزرگتر چه کوچکتر باشد.

2- ابرازاندوه ناراحتی برای عذرخواهی کافی نیست. وقتی اعضای خانه (برای مثال خواهر و برادر) به یکدیگر یا وسایلشان آسیب میزنند، باید بدانند که معذرت خواهی اتمام  قضیه نیست. بچه ها باید بدانند اگر به اسباب بازی خواهر یا برادرشان صدمه وارد کردند، باید به نحوی این خسارت را جبران کنند.

3- احساسات زن و شوهری خود را به بچه ها نشان دهید.آنها باید متوجه شوند که ازدواج مهمترین و بهترین اتفاق زندگی است. عشق و علاقه به همسرتان علاوه بر ایجاد خاطرات مثبت در ذهن کودکان، یک الگو و مدل بسیارعالی برای زندگی آتی آنها می باشد.

4- کتاب خوانی و کتاب های صوتی را در کارهای هفتگی  قرار دهید. خواندن کتاب با صدای بلند بروی کودکان تاثیرگذار است. همچنین ترغیب آنها به ثبت خاطرات روزانه نیز توصیه می شود.

5- پیوند یک به یک با کودکانتان داشته باشید. والدینی که بیش از یک فرزند دارند باید برای همه بچه ها یک زمان برابر در روز اختصاص دهند. حتی اگر پر مشغله هستید، حداقل روزی 10 دقیقه را به بچه ها اختصاص دهید.

6- عادات مثبت روزانه را به اعمال روتین تبدیل کنید. با روی روال افتادن بعضی امور، بچه ها به صورت خودکار اعمالی که باید انجام دهند را می دانند. این مساله از بروز سوء رفتارها جلوگیری می کند. مثلا برای بچه ها جا بیاندازید که زمان خواب باید دندان ها را مسواک کرده و پس از شنیدن داستانی که هر شب در رختخواب برایشان می خوانید، به خواب روند. یا اموری که صبح ها باید انجام دهند را برایشان روتین کنید تا صبح ها سر وقت بیدار شوند و کارها با سرعت بیشتر و سر و صدای کمتری انجام شوند.

7- سعی کنید عادات سالم ایجاد کنید.عاداتی مانند اضافه کردن نمک و شکر اضافی به غذاها را حذف و مصرف غذاهای سالم و پر از میوه و سبزیجات، جایگزین کنید.

8- آشپزی را مشارکتی انجام دهید. یکی از راه هایی که می توانید بچه ها را به مصرف غذاهای سالم عادت دهید، مشارکت دادن آنها در تهیه غذاست. با همکاری اعضای خانواده در آماده کردن غذا، آنها را برای فعالیت مثبت و کار تیمی تشویق می کنید.

9- از رفتارهای خوب با تشویق و پاداش استقبال کنید. پاداش دادن به بچه ها می تواند انجام رفتارهای خوب را در آنها تقویت کند. خرید کتاب، بازدید از باغ وحش، رفتن به سینما و موارد مشابه، پاداش هایی خوب به حساب می آیند.

10- ورزش گروهی را به برنامه تان اضافه کنید. با فرزندان خود به پیاده روی در پارک بروید. اوقاتی را برای دوچرخه سواری در نظر بگیرید.