رسوب زدایی و جرمگیری سماور، کتری و چای ساز

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

پس از کمی استفاده از کتری و سماور و چای ساز، به دلیل آب ناخالص شهری، با ایجاد رسوب در آن ها مواجه می شویم. این رسوبات که اصلاحا به آن ها آهک گفته می شود، کربنات کلسیم هستند. در این حالت علاوه بر اینکه در بخش خروجی کتری و سماور، گرفتگی ایجاد شده و امکان خروج آب کم و سخت می شود، آب جوش آمده بدرنگ شده و طعم ناخوشایندی پیدا می کند.
برای رهایی از این وضعیت نامطلوب، روش هایی به منظور رسوب زدایی وجود دارد که برخی از آن ها روش های خانگی و برخی استفاده از جرمگیرهای موجود در بازار است.
استفاده از جوش شیرین:
کمی جوش شیرین را همراه با آب داخل آن ریخته و به جوش آورید. این کار را چند بار تکرار کنید تا رسوب زدایی بهتر انجام گیرد. به ترکیب جوش شیرین و آب، می توان لیمو ترش هم اضافه کرد. پس از به جوش آمدن آن را با مایع ظرف شویی بشویید.

استفاده از سرکه:

ترکیبی از یک الی دو لیوان سرکه و یک الی دو لیوان آب را در کتری یا سماور ریخته و آن را به مدت نیم ساعت بجوشانید.

استفاده از نوشابه:

مخلوطی از نوشابه و آب را در سماور یا کتری به جوش آورید. سپس یک ساعت بگذارید خنک شود. سپس آن را آب کشی کنید.

استافده از پوست هندوانه:

پوست هندوانه را با آب داخل کتری و سماور بجوشانید.

استفاده از سیب زمینی:

چند سیب زمینی را خورد یا رنده کنید و نیم ساعت با آب درون کتری یا سماور بجوشانید. سپس تکه ای زاج سفید در آب انداخته و نیم ساعت دیگر بجوشانید.

استفاده از آب یخ:

کتری یا سماور را داغ کرده، به این معنی که بدون آب چند دقیقه روی شعله قرار دهید، سپس درون آن را با آب سرد، پر نمایید. با این کار رسوبات و جرم ها جدا خواهند شد.

استفاده از صدف:

یک فلس صدف یا گوش ماهی را درون آن انداخته تا رسوبات روی آن تجمع شوند و به دیواره های کتری و سماور نچسبند.

استفاده از پودرهای جرمگیر:

از پودرهای جرمگیر موجود در بازار استفاده کنید. جرم گیر کتری و سماور شینا مناسب جرمگیری املاح و رسوبات داخل کتری،سماور و چای ساز است. این جرمگیر موجب عدم خوردگی و آسیب دیدگی جداره فلزی ظروف می شود.
هر بسته از جرم گیر کتری و سماور شینا 50 گرمی و 100 گرمی هستند. این محصول را می توانید از وب سایت پاک نهادان خریداری کرده و از نتیجه ی استفاده از آن، حیرت زده شوید.